28 Септември 2024събота02:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пазарът на соковете в Русия се възстановява

/ брой: 55

visibility 151

Мария Жебит

Руснаците престанаха да смятат сока за елемент от "красивия живот", но все още предпочитат пред натуралната напитка по-евтиния подсладен нектар, разводнен с вода. Въпреки това пазарът на сокове, "паднал" по време на кризата, вече започва да се възстановява, заяви президентът на Руския съюз на производителите на сокове Наталия Иванова.
Пикът на производството на сокова продукция, според данни на експертите, е бил през докризисната 2007 година. Тогава производителите произвели 3,17 милиарда литра сокове. Кризата обаче се отрази на това производство. Руснаците започнаха да се отказват от чашата портокалов "джус" сутрин. И през 2009 година обемът на пазара бе едва 2,7 милиарда литра. Сега, по думите на Иванова, сокът се връща на масата на руснаците и пазарът постепенно се нормализира.
Все пак Русия все още изостава по количество потребление на човек от САЩ, Австралия и Европа. Всеки жител на тези страни изпива годишно над 30 литра от витаминозната напитка, в Източна Европа, в това число и Русия - нормата е едва 16 литра. При това, както подчертава генералният секретар на Асоциацията на производителите на сокове и нектари в Европейския съюз Ян Херманс, европейците пият само натурални сокове. В Русия обаче лидер по продажбите са нектарите. Те запълват 65 процента от кошницата с предпочитанията на руските потребители.
Иванова обяснява този избор с евтината цена на нектарите. В тях, според приетия през 2008 година технически регламент, трябва да има 20-25% пюре, сок или концентрат, а останолото е вода, захар или мед и окислители. Затова нектарът струва доста по-евтино.
По-голямата част от пакетите със сок на масите на родните потребители са произведени на територията на Русия. Сега руската продукция заема 95 процента от пазара, през 1990 година този процент заемаше вносът. Това обаче съвсем не означава, че сокът от кайсии или банани е произведен от краснодарски или московски плодове.
Най-често руските фирми внасят в страната концентарт от горещите страни, а вече у нас го разводняват и разливат нектара по пакетите. Освен това един от най-големите производители на сок е собственост на компанията "Пепсико".
Така че няма да е съвсем вярно да се говори, че всичките руски сокове са произведени от родни производители. Въпреки това данъците от производството все пак влизат в руския бюджет, а работните места се заемат далеч не от американски работници.
Засега не бива да очакваме увеличаване на цените на "тонизиращите" напитки, твърдят експертите. По данни на Росстат, литър плодов сок сега струва около 49 рубли. Към края на годината, според оценките на анализаторите, той може да се вдигне до 52-53 рубли, но не повече.
 

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 1177

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 972

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 1356

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 1306

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 2746

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 2108

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1332

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1321

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 1218

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ