Пътуващата Глаголица отново дойде в София
Художникът Павлин Петров показва в БНР монограмите на кан Аспарух и кан Кубрат, както и много символи, използвани от древните българи
/ брой: 36
Пътуващата изложба "Глаголица и прабългарски руни" на художника Павлин Петров ще бъде официално открита днес, 13 февруари, в 18.30 ч. в сградата на Българско национално радио. Произведенията, включени в нея, са сътворени през 2008 г. и от своето създаване досега изложбата е показвана на много емблематични за културата и изкуството места в страната.
След представянето й в Аулата на Софийската духовна семинария и Информационния център на Европейския съюз в България през 2010 г. експозицията бе подредена по случай Празника на славянската писменост и култура - 24 май, в Министерството на образованието, младежта и науката. През същата година изложбата е представена във вечерта на галериите от седмицата на Водния булевард на изкуствата и занаятите в столицата. Ден след Празника на народните будители експозицията е открита и в представителните изложбени зали на Дружеството на художниците в Пловдив, където много местни представители на бизнес, политическия и културния елит се докоснаха до магията на Глаголицата и Прабългарските руни. Последното откриване на изложбата до този момент се състоя на 15 декември 2011 г. в Регионалния исторически музей в Пазарджик, което породи голям интерес, а Павлин Петров получи предложения за показване на творбите си в залите на много исторически музеи в страната. Изложбата пътува под патронажа на "Асоциацията за развитие на изкуствата и занаятите - 7".
Кожата, текстилът, дървото, металът и керамиката се преплитат, преливат и претворяват в неделимо цяло, за да сътворят онази неповторимост от стил и характерен творчески почерк, които превръщат Павлин в лесно разпознаваем автор. Монограмите на кан Аспарух и кан Кубрат, глаголицата и много от символите, използвани от древните българи, които художникът умело и запомнящо се втъкава в творбите си, успяват да пробудят у почитателите на изкуството му потъналата в забвение изконна почит към корените на българския род и да събудят у подрастващите интерес и уважение към родната ни история. Защото Глаголицата и Прабългарските руни са значима и неделима, но малко известна нейна част, която представлява интерес за доста българи от различни поколения, и многократното й представяне би дало възможност на повече хора да се докоснат до мистиката на тези древни символи на българщината.