Пътуване във времето край морето на Кортес
Севернотихоокеанско Мексико - вулканичен коктейл от древни култури и модерни курорти
/ брой: 150
Para las mujeres ("За жените" на испански) - с тези думи дон Мартин завършва магическия ацтекски ритуал - темаскал (по същество парна баня). По тези земи автохонните жители го практикуват от хиляди години. При дон Мартин e уникален заради употребата на кактуса пейот (онзи халюциноген, който така вълнуваше Карлос Кастанеда). Влизаш в шатрата - символ на женската утроба и началото на живота, и в миг забравяш външния свят. Потапяш се в едно пътуване едновременно назад във времето, в ритуала на древните индианци и заедно с това отлиташ в едно "време извън времето" под шаманските песни на дон Мартин и лечебната отвара от билки, която се изсипва върху нажежените до червено камъни в средата на шатрата. Мистичният ритуал се практикувал от ацтеките, населявали западната част на Мексико, а по-късно се разпространява из цялата страна, чак до Гватемала. Чрез него се постига психическо и физическо пречистване. Подобрява кръвното налягане, хидратира кожата и действа благоприятно върху хранителната и дихателната система.
Редом с културата на ацтеките и маите по мексиканските земи има още хиляди впечатляващи неща. Стъпи ли веднъж на тази древна земя, човек се влюбва и никога не иска да я напусне. А също се променя - завинаги. Трудно е всичко видяно да бъде предадено накратко. Но ако трябва да споделиш впечатления с приятели на по чаша бира, разказът би звучал така.
В Кабо сан Лукас - един от най-известните яхтени курорти на тихоокеанско Мексико, където свършва полуостров Баха - Калифорния, първи те впечатляват огромните пеликани. Приличат на птеродактили, но са така свикнали с хората, че се разхождат като кокошки навсякъде из пристанището. Заедно с изобилието от пърхащи разноцветни пеперуди те пренасят в отдавна минали епохи. Кабо сан Лукас някога е бил рибарско селище, обявено през 1917 г. за град. Днес е втори по големина в щата Южна Долна Калифорния с близо 60 000 жители. Дали близостта му до САЩ или поради непрекъснатия поток от американски туристи, Кабо няма типичния облик на мексиканските градове. Още от пристанището се забелязват скъпарски яхти, а хотелите по крайбрежието впечатляват с модерната си архитектура. (Стая за една нощ върви между 300 и 550 щатски долара).
Една от забележителностите тук е Плажът на любовта (Playa del amor), където се намира и изваяната от природата Арка (El arco). На това място свършва морето на Кортес и започва огромният Тих океан. До тях може да се стигне за петнайсетина минути с водно такси - лодка, срещу 10 долара в двете посоки. Всяка лодка има люк на дъното, през който се виждат уникални риби, а непосредствено до Арката удобно на една скала са се разположили морски лъвове, които целогодишно обитават скалите около Кабо сан Лукас и са една от най-сниманите атракции за туристите.
На юг от морето на Кортес се стига до мексиканската перла на Тихия океан - град Мазатлан. Тук вече започва да се усеща мексиканският начин на живот и култура. На ацтекски Мазатлан означава Земя на елените. В миналото е бил важен миньорски център за добив на злато и сребро. Но днес местните жители наблягат на туризма, производството на бира и разбира се, търговията - основно препитание на мексиканците. Тук от всяко нещо става бизнес. Навсякъде се виждат търговци, преметнали през рамо няколко пончо, шапки на 4-5 ката върху главата, сребърни накити, различни по вид и много красиви керамични съдове във формата на слънца, календари на маите и разноцветни панички. Пазарлъкът никак не е лесен. Ще си късметлия, ако успееш да свалиш и 5 долара. След първата сделка обаче местните продавачи се настройват много приятелски и всяка следваща покупка пада до 3 долара. Накрая, ако търговецът е симпатичен млад мексиканец, с хитра усмивка ще предложи марухиана или някакъв друг наркотик. Ако пък откажеш, настойчиво ще си предложи услугите за масаж. (Особено, ако си жена).
Интересен факт за Мазатлан е, че в началото на XIX век голяма група германски емигранти населяват града и освен върху развитието му, повлияват и върху местната мексиканска музика като вкарват техните си ритми от Бавария. А музикантите-мариачи, също както и търговците, са неизменна част от пейзажа. Обикалят по улиците и плажовете с китари в ръка, облечени в типичните мариачи-дрехи и сомбрера на главите.
Около града има няколко плажа, за всеки по вкуса. В туристическата част всички са препълнени с летовници, които буквално се прескачат един друг, дори и през зимния сезон (от октомври до април). За любителите на по-спокойни местенца е по-подходящ плажът на едно островче край пристанището - La isla de la piedra (Каменния остров). До него се стига с моторна лодка за 5 минути срещу 2 долара.
На острова има невероятна палмова плантация, плажната ивица е много широка и толкова дълга, че краят й изобщо не се вижда. Заведенията по плажа предлагат типичната мексиканска храна - такоси (палачинка от царевично брашно), салата от авокадо, пресни морски риби. Бирата върви по 2 долара, коктейлите по 5 (маргарита, дайкири, мохито). Традицията повелява: консумират се под сламени чадъри, забити почти до морската вода.
Още по на юг е градът-курорт Пуерто Ваярта, или P.V., както съкратено го наричат туристите. Основан през 1851 г., той е кръстен на един губернатор на щата Халиско - Игнасио Ваярта. Тук всеки може да намери нещо за себе си - от тихи ресторантчета до бурен нощен живот. Смесицата от традиционен мексикански бит и съвременната култура се преплитат, но вместо да си пречат, се допълват. Транспортът в P.V. е много добре организиран. Таксита има навсякъде и за 5-6 долара те откарват до всяка точка на града. Ако искаш да спестиш някой долар, може да ползваш градския транспорт срещу 70 сентаво (местните стотинки). Пътуването с рейс си е истинско приключение. Шофьорите не спазват никакви правила за движение (нещо така типично за цяло Мексико), карат като луди дори и да има задръстване, автобусът силно се тресе и пътниците подскачат почти до тавана. Почитателите на силни усещания могат да наемат бъгита ($100 за 3.5 часа) и да попътуват из близката дива джунгла, преминавайки през реки и "черни" пътища. Невероятен спомен оставя плуването с делфини (към стотина долара) или наблюдаването на китове (техният сезон е между декември и март).
Забележителност в Пуерто Ваярта е вече бившата вила на Елизабет Тейлър - "Кембърли", купена през 60-те години на миналия век от тогавашния й съпруг Ричард Бъртън. Тук е сниман един от най-добрите й филми - "Нощта на игуаната". Затова може би не случайно P.V. е предпочитано място за много холивудски звезди, като Леонардо ди Каприо и Джордж Клуни. Ваярта е едно от любимите места и на гей обществото, дори е доста известно сред техните среди. Имат собствен плаж - Playa de los Muertos (Плажът на мъртъвците), имат си обособени места, които посещават - ресторанти, кафенета и нощни клубове, където купоните не спират до зори.
Магията на този град се усеща най-добре по време на индианските ферии (панаири). Тогава P.V. се напълва с индианци от племето уичоли, или т.нар. peyote people - Народът на пейота, живеещи в тази част на Мексико. Те продават уникални ръчно изработени фигури и накити, направени от малки мъниста - обици във формата на цветче от пейот, гривни, гердани, изобразяващи слънца. За онези, които искат да пречистят душата си, на разположение са уичолите - шамани в чиито шатри се извършват тези ритуали.
Няма как да пропуснем и традиционната напитка на мексиканците - текилата (на испански - вулкан). Огнената течност се продава на всеки ъгъл, цената й варира между 10 и 60 долара. Местните казват, че добрата текила трябва да бъде направена от 100 процента агаве - растение, приличащо на кактус.
A пък най-добрият коктейл Маргарита може да се изпие по крайбрежната улица на Ваярта, докато гледате как слънцето залязва в безкрайния Тих океан.
Из пътеписите на Венета Райновска