Пациенти очакват хаос със скъпите лекарства
Търговете от страна на болниците още отсега пораждат опасения за провали
/ брой: 15
Дори да протекат нормално търговете за редки болести, рак и хемодиализа в над 82 болници в страната, не е ясно дали болниците са планирали точни количества за определените лекарства, дали директорите на лечебните заведения не са водени от други принципи. Тези опасения изказват от Националната пациентска организация (НПО).
Припомняме, че болниците за пръв път т.г. ще провеждат търгове за лекарства, които досега бяха осигурявани от МЗ по реда на Наредба 34 и чрез един централизиран търг. Опасенията на пациентските организации са, че е възможно на места тези търгове да бъдат провалени. "Най-простата причина за това е обжалване на някой от дистрибуторите", коментира д-р Станимир Хасърджиев, председател на НПО. Той допълни, че "МЗ твърди, че ще реагира и ще може да осигурява лекарства на тези пациенти по старата процедура, с остатъчни количества, с които разполагат", но и към днешна дата за много от заболяванията вече са изчерпани лекарствата.
От НПО смятат, че най-добрият вариант за осигуряване на тези скъпи лекарства е "реимбурсен модел чрез НЗОК - така се плаща точно толкова, колкото има нужда". Според представители на организацията в момента около 60-70% от пациентите остават без лечение, затова институциите не искали реимбурсен модел, където има пациент - има плащане. Според Теодора Захариева от Българския пациентски форум идеята лекарствата да се плащат по реимбурсен модел от НЗОК не се харесва на институциите, защото тогава ще стане ясно колко пациенти не са били лекувани досега.
"Другият вариант е централен търг към МЗ с прогнозни количества, които в България никога не стигат, с дълга процедура, които винаги се бави, а пациентите остават без лечение", каза Хасърджиев. Според някои пациенти прехвърлянето на търговете от МЗ в болниците е прехвърляне на отговорността от държавата на болничните директори. Засега няма юридически оформена процедура за търговете в болниците, има само препоръки и незадължителни указания, твърди Пламен Таушанов от Българската асоциация за защита правата на пациентите. Теодора Захариева поясни, че на сайта на Агенцията за обществени поръчки са качени имената само на няколко болници, които са готови за търговете.
Доколкото нещо зависи от нас, ние ще се опитаме да съдействаме, за да не се стига до хаос, обеща Хасърджиев. От НПО имали готовност да дават информация на хората за промените, които предстоят на горещия телефон, но все още не са получили от НЗОК окончателния вид на процедурите. От НПО очакват това да стане около 20 януари.
"Възможно е и една болница по новите процедури да се презапаси с дадено лекарство, а за друга то да се окаже дефицитно и да не стига до пациентите", добави още Хасърджиев. Той цитира свой колега: "Търгът може да бъде успешен само тогава, когато се предвиждат повече от необходимите количества, за да е сигурно, че те ще стигнат навреме до болните".
Масови съкращения в болницата в Свищов
Масови съкращения се извършват в Свищов, предаде БНТ. За по-малко от седмица от местната болница са уволнени 15 души. Причините са огромните дългове на здравното заведение. В болницата е извършен медицински одит. Проверката е показала, че лечебното заведение има над милион и 800 хиляди лева неизплатени задължения.