Париж се усъмни в съюза със САЩ
Там оцениха англосаксонския пакт за Азия като много конфронтационен
/ брой: 180
Подробностите от споразумението за сигурност между САЩ, Великобритания и Австралия (AUKUS), което бе обявено на 16 септември, са били договорени на срещата на върха на Г-7 през юни тази година в Корнуол, Англия, без знанието на френския президент Еманюел Макрон, разкри британският в. "Дейли телеграф". На форума са присъствали като гости лидерите на Австралия, Индия, Република Корея и Южна Африка. Всички документи за AUKUS били класифицирани като "строго секретни". Като част от споразумението Австралия се отказа от подписаната през 2016 г. сделка с Франция за построяването на 12 подводници за 56 млрд евро. В замяна Австралия ще бъде въоръжена с атомни подводници от САЩ.
Теренът на новия англосаксонски съюз ще бъде Индо-Тихоокеанския регион, а мишената Китай.
Париж определи решението като "удар с нож в гърба". В създалата се ситуация има всички основания Франция да си зададе въпроса за "здравината на алианса със САЩ", заяви френският външен министър Жан-Ив Льо Дриан. Отделно Париж изтегли за консултации посланиците си във Вашингтон и Канбера, но не и от Великобритания. Както отбеляза Льо Дриан, стъпката е предприета с оглед на факта, че Париж "познава политиката на постоянен опортюнизъм" на Лондон. По думите му "в тази история на Великобритания е отредена ролята на петото колело" (на колата), предаде ТАСС.
По телевизия "Франс 2" министърът опроверга твърденията за предварително обсъждане на плановете по договорите за подводниците. "Тази сделка показа двуличие, презрение и лъжи. Не бива да има такова държане спрямо съюзник. Съюзниците не се крият и се уважават един друг", каза Льо Дриан. Той смята още, че споразумението е задействано от малка група хора: "Не съм сигурен, че всички членове на австралийското и американското правителство са знаели за това". Министърът изрази и несъгласие с новата стратегия на САЩ в региона: "Това е много конфронтационна стратегия от военна гледна точка", предупреди той. Дриан не смята, че Париж трябва да излезе от НАТО, но е убеден, е скандалът ще се отрази върху обсъжданията за бъдещета стратегия на алианса.
Новата администрация на САЩ продължава да следва принципа "Америка над всичко", това пък заяви държавният секретар във френското МВнР Клеман Бон.
Коментар - в статията на Юри Михалков "Съюзнически ритник".