Съюзнически ритник
/ брой: 180
В създалата се ситуация има всички основания Франция да си зададе въпроса за "здравината на алианса със САЩ". Това каза външният министър Жан-Ив Льо Дриан по повод на разразилата се геополитическа буря в лагера на Запада заради провалената френско-австралийска сделка с подводниците.
По инициатива на Вашингтон миналата седмица бе обявено създаването на тристранния пакт Австралия – Обединеното кралство – САЩ (AUKUS), фокусиран върху Индо-Тихоокеанския регион с прицел най-вече срещу Китай, но също и срещу Русия. В рамките на начинанието Австралия трябваше едностранно да се откаже от подписаната през 2016 г. сделка с Франция за доставянето на 12 дизелови подводници. Но ще получи поне 8 атомни подводници от САЩ, въоръжени с крилати ракети. Вашингтон и Канбера уверяват, че подводниците няма да носят ядрени ракети, но близо до ума е, че тези уверения са залъгалки за наивници. На практика САЩ лишиха Франция от 56 милиарда евро, които тя щеше да получи за подводниците. Образно казано, печалбата ще отиде във военната индустрия на САЩ.
С право Париж се чувства ограбен, измамен и подритнат. Почти съчувствената реакция на Вашингтон и Канбера е доказателство за белята, която са направили. САЩ дори не пестят думи, за да покажат колко държали на Париж като жизненоважен съюзник. Очевидно във Вашингтон се опасяват от ответните действия на Франция.
А тя не е случайна държава и няма да остави нещата без контраотговор, включително наказателен. Вече се чуха познатите призиви за излизане от НАТО, а страната има опит в това отношение. Чак до напускане едва ли ще се стигне. Но със сигурност може да очакваме инициативи и послания на Париж за далеч по-независима от САЩ външна политика, при това не само в Индо-Тихоокеанския регион или спрямо Китай. Включително до изработване на отделна от САЩ обща външна политика. И това може да засяга както военната индустрия, така и сформирането на общоевропейски военни сили. Въпросът на Льо Дриан предполага и такива отговори. А защо да не продаде и някоя подводница на Китай – ей тъй, напук на САЩ.