18 Май 2024събота04:36 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пълна кръвна картина

/ брой: 77

автор:Дума

visibility 3146

Пълна кръвна картина (ПКК) е панел от изследвания, даващ информация за кръвните клетки (еритроцити, левкоцити и тромбоцити), определя концентрацията на хемоглобин и хематокрит. Показателите, характеризиращи кръвната картина, нямат специфичност по отношение на дадено болестно състояние. Те се променят при наличие на някакво болестно състояние като анемия, разнообразни по произход възпаления и инфекции, някакви патологични изменения и други.

Еритроцитите са червени кръвни клетки (RBC). Нормата за мъжете е 3.60-5.80 g/l, а за жените - 120-160 g/l.
Броят им зависи от пола, възрастта, приемането на храна, надморската височина и други. Намаленият брой еритроцити е характерен при анемия, а увеличеният - при новородени бебета и при живеещите на по-голяма надморска височина. Патологичното увеличение на броя на еритроцитите е характерно за първично състояние при заболяването еритремия и вторично при хронични белодробни заболявания, вродени сърдечни пороци, загуба на голямо количество течности и други.

Левкоцитите са бели кръвни клетки (WBC). Нормата е 3.50-10.5 giga/l.
Върху броя на левкоцитите оказват влияние фактори като възраст, хранене, емоции, физическо напрежение. Наблюдават се и денонощни колебания в техния брой. Броят на белите кръвни клетки при новородени е повишен, но започва да спада към втория ден след раждането. Повишение на левкоцитите (левкоцитоза) се среща най-вече при инфекциозни процеси, гнойни процеси, токсични въздействия, левкози и други. Намаление на левкоцитите (левкопения) може да се наблюдава най-често при вирусни заболявания, ендокринни заболявания, йонизираща радиация, въздействия от токсични и химични вещества, медикаментозни въздействия и друг.

Тромбоцитите (PLT) са в норма при 140-440 giga/l.
Първична тромбопения се наблюдава при намаляване броя на тромбоцитите. Тя е характерна при болестта на Верлхоф. Вторичната тромбопения се наблюдава при инфекциозни заболявания, отравяния с химични вещества и медикаменти, левкози и други. Тромбоцитозата се изразява в повишаване броя на тромбоцитите. Също бива първична и вторична. Вторичната се наблюдава при хронични възпалителни процеси, карциноми, при спленектомия (отстраняване на далака) и други.

Хематокритът представлява отношението на обема на всички кръвни клетки спрямо общия обем на кръвта. Тъй като обемът на червените кръвни клетки е многократно по-голям от този на всички останали формени елементи, хематокритът практически дава информация за отношението на обема на еритроцитите спрямо общия обем на кръвта.

Хемоглобинът е желязосъдържащ пигмент, намиращ се в еритроцитите. Основната му функция в организма е транспортът на кислород и въглероден диоксид. Изграден е от белтъчна част - глобин и вещество, наречено "хем", което съдържа желязо и червен пигмент - порфирин. Способността на кръвта да пренася кислород зависи основно от концентрацията на хемоглобин в нея, а не от броя на еритроцитите, тъй като различните еритроцити могат да имат различно съдържание на хемоглобин. Поради тази причина определянето на концентрацията на хемоглобина е важно при наличието на анемия.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ