27 Декември 2024петък06:34 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Ахмед Ал Мадбух:

Палестинската кауза е справедлива

ООН ще бъде патрон на преговорите, категоричен е палестинският посланик у нас

/ брой: 218

visibility 316

Зорница Илиева


Ахмед Ал Мадбух е роден на 15 ноември 1966 г. в Ливан. Завършва политически науки в университета в Бейрут и обща медицина в Ростов на Дон. През 2008 г. завършва дипломатически курс в Московската дипломатическа академия. Работи като извънреден и пълномощен посланик на Палестина в България от януари 2009 г. Посланик Ал Мадбух даде интервю за ДУМА в деня, когато президентът Махмуд Абас официално връчи молбата за пълноправно членство на Палестина в ООН.
Документите, издадени от Организацията на обединените нации, свързани с палестинския въпрос, са многобройни. Сред тях са резолюция 181 на Общото събрание на ООН от 29 ноември 1947 г., която регламентира създаването на палестинска държава и нейното бъдещо управление. Резолюция 242 на Съвета за сигурност към ООН от 22 ноември 1967 г. касае незаконността на израелската окупация. А резолюция 1397 на СС към ООН от 12 март 2002 г. утвърждава визията за региона, където двете страни - Израел и Палестина - трябва да съжителстват при наличието на сигурни и признати граници.
 

Цитат:
Турция зае естественото си място в Близкия изток


- Президентът Махмуд Абас има няколко варианта, но приемането на варианта "Ватикана", т.е. статут на страна наблюдател в ООН, ще бъде ли победа или просто ще отложи решаването на десетилетния конфликт с Израел, като се използва методът на преговорите?
- Още преди да замине за тази сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк, нашият президент заяви ясно, че няма да има отстъпление от заявената позиция и решение за подаване на молба с искане за членство на държавата Палестина в ООН. И в двата възможни варианта това ще бъде за нас получаване на по-високо ниво на нашия статус и ще подобри нашето положение в хода на преговорите. 
- Месеци наред и палестинците, и държавата Израел имаха редица дипломатически срещи и лобираха за решаване на казуса Палестина-Израел според своите виждания. Продължаващите арабски революции бяха подходящото време за намиране на изход от този десетилетен проблем. Смятате ли, че с това решение се увеличава броят на страните, които подкрепят палестинската кауза?
- Палестинското решение имаше подкрепата на арабските държави, необвързаните страни, държавите-членки на Организацията за ислямско сътрудничество, от Африканския съюз, държавите от Боливарския алианс за Америка (АЛБА), т.е. ние се обръщаме към ООН, имайки подкрепата на мнозинство държави по света. Очакваме още много държави да ни подкрепят на това заседание. По време на гласуването може да имаме 140-150 гласа за пълноправно членство. Това за нас е голяма победа. За една държава, която е призната, но практически не е създадена.
- Френският президент Никола Саркози предложи да се приеме Палестина като непълен член на ООН, т.е. вариантът "Ватикана", на което възрази Германия, като се позова на своите специални отношения с Израел. Франция по-късно предложи отлагане на вземането на решение за след 3 седмици с цел съгласуване на компромисно решение. Двустранните преговори между Израел и Палестина са средството, което се предлага за решаване на проблема. В крайна сметка какви са според вас шансовете палестинците да постигнат дипломатически успех в Ню Йорк?
- При всички положения ние приемаме преговорите за най-добрия способ за постигане на решение. Ние бяхме принудени да се обърнем към ООН, защото Израел не признава резолюциите и решенията на международната общност, подписаните договорености между двете страни и всъщност нарушава международните договори, като продължава строителството в палестински територии, издига стени, блокира Газа. Израел можеше да спести време на всички, ако беше признал Палестина в границите от 1967 г. Но Израел отказа да тръгне по този път. Още повече международната общност не оказа достатъчен ефективен натиск, за да спре окупацията на наши територии. Поради това се обръщаме към ООН, за да се върне мирният процес в руслото на правов ред съгласно международните правила. И Близкоизточната четворка, и САЩ през 2010 г. излязоха с изявления, че преговорният процес ще приключи през 2011 г., а ЕС подкрепи 2-годишна програма за доизграждане на институциите на палестинската държава и това трябва да приключи до края на т.г. В реч пред ООН м.г. Обама каза, че се надява Палестина да стане пълноправен член на ООН през 2011 г. Сегашният момент е изпитание за всички държави. САЩ се провалиха на този изпит. Този изпит няма да бъде взет и от други държави, които вече декларираха, че няма да подкрепят нашата кауза. Ние пренесохме конфликта в ООН и тази организация ще бъде вече патрон, под чиято егида ще се водят вече разговорите и преговорите.
- Смятате ли, че вашите усилия и лобиране сред страните от ЕС е увеличил броя на тези, които ще подкрепят каузата ви?
- Както ни уведоми баронеса Катрин Аштън, ЕС е с гъвкава позиция и ние бихме приветствали ЕС с по-ефективна роля в близкоизточния мирен процес. Бихме желали ЕС да е не само донор, но и играч. Колкото до дискусиите, смятаме, че това е здравословно в едно общество, в което е нормално да има различни мнения, но те да не обръщат фактите. А фактите са, че е окупиран палестинският народ, че Израел притежава ядрено оръжие, а ние нямаме такива неща. Блокирани са нашите градове и села. Ежедневно се арестуват палестинци, а техните заселници правят палежи на нашата земеделска продукция и на фона на всичко това Израел иска от нас да гарантираме тяхната сигурност. Това е политическо лицемерие.
- Ожесточената дипломатическа офанзива на Израел срещу вашата инициатива в ООН и заплахите на Нетаняху за тежки последици ще се отразят ли на икономическото състояние на палестинците?
- Ние смятаме, че палестинският икономически експеримент е уникален в световната икономика. В условия на окупация ние имаме 8-9% годишен растеж. В този смисъл някой нарече израелската окупация "5-звездна окупация", т.е. ние поехме изграждането на нашата икономика, въпреки че по всички правила окупаторът е този, който трябваше да обезпечи палестинското население - болници, училища, пътища, обществени институции, местно самоуправление и т.н. Израел не проявява разбиране по този въпрос. Въпреки блокадата и репресиите ние ще изградим нашата държава. Икономическият колапс всъщност ще се отрази на Израел и той ще изгуби от кризата. Неслучайно израелски политици призоваха Конгреса на САЩ да не прекъсва финансовата подкрепа за Палестина, защото в противен случай финансирането трябва да дойде от Израел. Нашият министър-председател съобщи, че до 2014 г. няма да има нужда от помощ от чужбина. През 2007 г. помощта от чужбина беше на 100%, сега е на 40-45 на сто по данни на Световната банка и МВФ. Именно на заседанието на техни експерти се потвърдиха тези факти.
- Русия посочи в Ню Йорк, че настоява за консенсусно решение, което трябва да е в съответствие с правовите норми и процедури. Това достатъчна подкрепа ли е за вашата кауза?
- Русия се отличи с тази подкрепа. Това е важно, защото Русия е постоянен член на СС на ООН. Тя ни помогна в контактите с други държави. Благодарни сме на Русия и на всички други държави, които ни подкрепят.
- С редица свои изказвания при посещенията си в Египет, Тунис и Либия премиерът на Турция Реджеп Тайип Ердоган подчерта, че проблемът за постигане на мир в Близкия изток се нарича Израел. Дали това становище е плод на решението на Турция да спечели арабските страни, като действа на принципа "враговете на нашите приятели са и наши врагове"?
- И в миналото позициите на Турция са били приятелски към Палестина. Както заявиха турските лидери, не арабските страни са я дръпнали, а високомерието на Израел, особено с политиката си към съседите. Самото израелско ръководство способства за изолацията на Израел. След случая с убитите турски граждани, пътували с флотилията "Мави Мармара", Турция заяви категорично, че настоява за извинение и компенсации, но получи отказ от Израел. По този начин Израел се самоизолира в света. Сега вече може да се каже, че Турция зае естественото си място в Близкия изток.
- Как си обяснявате позицията на част от държавите от Източна Европа, които няма да подкрепят палестинската кауза в ООН?
- За нас е юридически неразбираемо, че държави от Източна Европа, които са признали независимата Палестинска държава, сега няма да я подкрепят.
- Знаете ли какво ще е становището на България на това заседание на Общото събрание на ООН?
- Заявената позиция е, че България не може да формира позиция, преди да се запознае с молбата на Палестина, внесена в ООН. Увериха ни, че ще бъде част от позицията на ЕС. Ние бихме желали по-ефективна роля на България в ЕС по силата на нашите исторически връзки, както и тези на България с Израел, което ще бъде принос за мирния процес в Близкия изток.
- Наличието на вътрешнопалестински противоречия как се отразява на "високата топка" на вашата дипломация, както бе наречена инициативата ви?
- Ние сме едно общество като всички по света. Палестинското общество е демократично. Всички политически сили имат право на становище, в това число и опозицията. Но мнозинството от палестинския народ е сплотено около ООП и подкрепя молбата за членство в ООН. Най-добър израз за това са демонстрациите и митингите, които протичат тези дни.
- Как виждате бъдещето на държавата Палестина на фона на случващото се в съседните арабски страни и подкрепата на държава като Иран, която не е приета еднозначно от ЕС и САЩ?
- Палестинската кауза е справедлива. Ние имаме подкрепата на 140 държави по света, а общото между тях е, че подкрепят справедлива кауза. Ние не се месим във вътрешните работи на тези държави, уважаваме позициите им и тяхната подкрепа в името на свободна Палестина със столица Ерусалим.
- България беше една от първите държави, която призна независимата Палестинска държава още през 1988 г. Как оценявате отношенията ни сега?
- Ние изпитваме дълбоко уважение към България, тя продължи този курс. България наистина работи за подобряване на отношенията с държавите от региона, в т.ч. и с Палестина.
- Какви търговско-икономически отношения имаме с Палестина и смятате ли, че сме запазили добрите позиции от миналото?
- Налице е значително увеличение на икономическия обмен между двете страни. В момента палестински фирми се запознават с възможностите на българската икономика и пътищата за внос на български стоки в Палестина. Предстои създаване на смесено палестинско-българско дружество за търговия, което ще работи в тази сфера. Използвам случая да се обърна към българските индустриалци за откриване на филиали на техни фирми на палестинска територия, защото ние имаме бъдеще.

 

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 31415

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 29279

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 32709

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 33895

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 31262

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 30516

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 27344

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 27251

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 43346

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 37211

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 31293

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 31415

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ