Пакистанка и индиец взеха Нобела за мир
Правозащитниците Малала Юсуфзаи и Кайлаш Сатяртхи си поделят престижното отличие
/ брой: 235
Активистите за правата на децата Малала Юсуфзаи от Пакистан и Кайлаш Сатяртхи от Индия са носителите на тазгодишната Нобелова награда за мир. Отличието им бе връчено за "борбата им срещу потискането на децата и младите хора, както и за правото на всички деца на образование".
Така 17-годишната Юсуфзаи стана най-младият носител на престижното отличие. Преди две години тя бе простреляна в главата от талибани заради дейността й в полза на образование за всички. Миналата година тя бе удостоена с престижната награда "Сахаров" за свобода на мисълта, връчвана от Европарламента.
60-годишният Сатяртхи продължава традицията на Махатма Ганди за различни форми на мирни протести, "фокусирайки се срещу експлоатацията на деца за финансови цели". Той също така допринесе за разработването на важни международни конвенции за правата на децата. Сатяртхи посвети наградата си на децата в робство.
"Нобеловият комитет счита за важно, че индуист и мюсюлманка, индиец и пакистанка са обединени от обща борба за образование и срещу екстремизъм", каза Торбьорн Ягланд, председател на норвежкия Нобелов комитет.
"Децата трябва да ходят на училище, а не да бъдат финансово експлоатирани. В бедните страни по света 60% от населението е под 25-годишна възраст. Това е предварително условие за мирно глобално развитие, гарантиращо, че правата на децата и на младите хора ще бъдат спазвани. В конфликтните зони насилието над деца води до продължаване на насилието от поколение на поколение", заяви Ягланд и допълни, че светът се доближава до целта си да елиминира детския труд.
"Въпреки младостта й, Малала Юсуфзаи вече от няколко години се бори за правото на момичетата на образование и показа със своя пример, че децата и младите хора също могат да допринесат да подобряването на собственото им положение. Тя направи това при най-опасни обстоятелства. Чрез героичната си борба тя се превърна във водещ защитник на правата на момичетата на образование", подчерта Ягланд.
Основателят на Нобеловите награди - шведският индустриалец Алфред Нобел, завещава на комисията да дава наградата на "човека, който е направил най-много или най-доброто за братството между народите, за премахването или намаляването на постоянните армии и за провеждане и насърчаване на мирни конгреси".
Комитетът тълкува тези инструкции по различен начин с течение на времето, като понятието за мир бе разширено, включвайки усилията за подобряване на правата на човека, борбата с бедността и опазването на околната среда, припомня АП.
Рекордните 278 кандидатури се бореха за престижното отличие. Сред фаворитите бяха бившият консултант на американската Агенция за национална сигурност Едуард Сноудън, който разкри програмата за следене на САЩ и главата на Римокатолическата църква Папа Франциск.