26 Април 2024петък08:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Няколко думи

Пачи яйца

/ брой: 88

автор:Евгени Гаврилов

visibility 916

Страната влезе  в политическа криза. Проблемът е, че с нея има голяма вероятност да се задълбочи и икономическата.

Идват месеците на служебно правителство. То явно ще бъде насадено на пачи яйца от отиващата си власт и ще бъде принудено да работи на принципа: пари нема, действай. Служебните министри трябва да работят без актуализиран държавен бюджет, без пари за ковид мерките, без средства за добавки към пенсиите, с блокирана и ослушваща се за бъдещето си администрация, без коригиран план за възстановяване и развитие и без възможност за взимане на заеми.

Според официална информация на министерството на финансите за три месеца - в периода от септември до декември 2020 г. Бойко Борисов е изхарчил 5 милиарда лева от фискалния резерв. Според бившия финансов министър Петър Чобанов 3,5 милиарда са изхарчени повече за първите четири месеца на годината (стр.4). Доказателство за това са последните харчове за борба с коронавируса, пари за които са намерени  чрез преразпределение на парите за БНТ, БНР и на различни министерства, защото "натрупаната мазнинка", по думите Му вече е стопена. Индикациите, че основният финансов закон на държавата е нефелен, че държавните пари се харчат неефективно, като така в риск се поставя финансовата стабилност, станаха твърде много.

Те се видяха още от официалните информации на Министерството на финансите за изпълнението на бюджета до края на февруари, когато бе отчетен дефицит от 1 млрд. лв. А според данните на БНБ фискалният резерв към първата десетдневка на април се бе сринал под 5,9 млрд. Това е най-ниското му равнище от кризисната 2010-а насам, когато поради незнание и неумение да управлява държавните пари първото правителство на ГЕРБ имаше сериозни проблеми с приходите и се наложи още в средата на годината да актуализира бюджета. Тогава дефицитът бе удвоен. Само че тогава удвояването бе от 1,6 млрд. на 3,8 млрд. лева. Ако сега се наложи удвояване на дефицита на държавния бюджет, за база трябва да бъде взето сегашното законово равнище от 5,48 млрд. лева. Удвоената сума всеки сам може да сметне.

Появиха се и изчисления на икономисти, според които неприкосновената част на фискалния резерв е в размер близо 6 млрд. лева, над половината от които са парите на "Сребърния фонд". Излиза, че досегашната изпълнителна власт е започнала да харчи и пари, до които не би трябвало да се докосва. Миналия месец финансовият министър се оправда, че фискалният резерв е около  8 млрд. лева, но това не променя цялостната картина в държавата.

Проблемът е, че при липса на работещ парламент няма кой да приеме такава актуализация. Без действащ парламент държавата не може да взема външни заеми, за да финансира дефицита и да попълва фискалния резерв. За такова попълване изпълнителната власт може да разчита само на вътрешни заеми, но не е ясно доколко и на каква цена.

Дори да допуснем, че мащабите на третата вълна на пандемията са изненадали властите, без отговор остава въпросът защо при очертаващия се голям размер на антиковид разходите на проведените преди изборите заседания на кабинета се разпределяха средства за второстепенни и с неясна необходимост проекти.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ