26 Април 2024петък07:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Екстравагантна кухня

От цветя - първо, второ, трето, салата, сок!

Ястия, приготвени по този начин, отдавна присъстват в менюто на много нации по света

/ брой: 204

visibility 2397

Мария Попова

Когато чуем думата цвете, обикновено си представяме растение, което краси нашата стая, градина или e очарователна част от пейзажа. В бита на българина цветята присъстват най-често като допълнение към интериора, но напоследък те намират приложение и като... подправки или съставки при приготвянето на различни ястия.
Консумирането на цветя отдавна присъства в менюто на много нации по света. Освен богат колорит те имат приятен аромат и специфичен вкус. Използват се в кулинарията от векове, а някъде са част от спецификата на местната кухня - розови листчета например прибавят в Индия при приготвянето на някои ястия, а в Италия готвят цветове от тиква. Ако сте любопитни и сте решили да експериментирате във вашата кухня, може да ги използвате и в приготвянето на напитки, сосове или сладолед.



Преди да включите цветя във вашето меню, задължително трябва да се убедите, че стават за ядене и не са третирани с пестициди или други химични вещества. Затова е важно да не са купени от цветарски магазин или откъснати край пътя. 
Ето част от цветята, които може да консумирате под различни форми:
НЕВЕНЪТ се използва често като заместител на шафрана не само заради близките му свойства и вкусови качества, а също и заради доста по-ниската цена и достъпност. Шафранът стимулира отделянето на серотонин, вещество познато като "хормон на щастието". То повишава настроението и намалява чувството на глад, създавайки усещане за ситост. Древните персийци и финикийци са използвали шафрана срещу пристъпи на меланхолия.
Може да комбинирате невена с пресни или термично обработени храни. Ястията ви ще бъдат не само по-здравословни и апетитни, но и допълнително освежени с неговите ярки жълто-оранжеви багри.


ПОРЕЧЪТ е познат у нас като "лечебна краставица" и е едно от растенията, които може да добавите към различни ястия в края на тяхното приготвяне. Използва се също при супи и салати. Билката произхожда от Персия, но е особено популярна и в Германия. На вкус листата на растението напомнят вкуса на краставицата, а ярките му сини цветове придават допълнително очарование и екзотичност на салатите. Те имат сладък вкус, подобен на мед. Сполучливо се използват за декорация на десерти.
ГЛУХАРЧЕТО се използва като хранително и лечебно средство. В много страни по света то се отглежда в градините като културно растение, но у нас е подценено.
 Добре е да го откъснете, когато е още свежо. Тогава листата му са изключително крехки и вкусни. За храна се използват всички части на растението - от корените до цветните пъпки и цветовете. От него могат да се приготвят салати, супи, пюрета, напитки. Печените корени се използват самостоятелно или като подправка.
След като откъснете пресните пролетни млади листа, ги накиснете за около час в леко подсолена вода. Трябва да имате предвид обаче, че горчивият вкус на листата е предизвикан от вещества, на които се дължи лечебният ефект на глухарчето - така че преценете сами дали трябва да го отстранявате. След това ги нарежете на дребно и ги добавете към други зеленчуци. Тази салата тонизира черния дроб и има пикантно-горчив вкус.
Пресните листа, както и сокът от глухарчето, се препоръчват за лечение на анемия, диабет, атеросклероза и дори някои кожни заболявания. Корените също влизат в употреба. Интересно е, че от тях се приготвя заместител на кафето.
ТРИЦВЕТНАТА ТЕМЕНУГА е изцяло ядлива, включително и корените. Приятният й ментов вкус е изключително подходящ като добавка към десерти и при тяхното аранжиране. 
ЛИЛИЯ - учудващо, но цветовете на някои видове лилии стават и за ядене. Ястието се приготвя като пюре или в цветовете се слага плънка, която придава екзотичен привкус.
Някои български растения са известни подправки и билки: анасон, див лук, магданоз, босилек, чесън, копър... Но освен стеблата или скилидките, които стават за хапване, може да добавяте и малко от цъфналата им част. Така ще подсилите вкуса на ястието.
ЦВЕТОВЕТЕ НА ТИКВАТА на много места по света се възприемат като специалитет. Най-често се приготвят, като ги пълнят със сирене, а след това ги пържат. Оранжевият им цвят прави голямо впечатление с вида и вкуса си.
ЦИКОРИЯ - нейните млади корени са използвани за храна още от древните египетски и римски воини. Опитните туристи я употребяват за походни ястия. От препечения корен на цикорията се получава кафе, което е приятно на вкус. Салатата от цикория е полезна за хора с начален стадий на диабет. Тя спомага да се намали съдържанието на захар в кръвта.
Нежните сини цветни чашки влизат в употреба при приготвянето на различни видове предястия и салати. Използват се за чай, а леко горчивият им вкус може да отстраните, като ги оставите да престоят в подсолена и подкиселена с малко лимонов сок вода.
ЛАТИНКАТА е разпространено в българския бит растение. Стъблата на някои увивни видове стигат на дължина понякога до 3,50 м. Нейните eдри зелени семена могат да се мариноват.
Салатата, в която има латинки, често носи названието "кардиналска". В Англия правят пикантна салата от нарязаните листа и цветове, като ги смесват със зелен лук в пропорция 1:1. Посолява се на вкус и се залива с олио, зехтин или сметана.
Обикновената зелена салата, поръсена с няколко цветчета латинка, ще стане по-красива и определено с по-екзотичен вкус.
ХРИЗАНТЕМИ - свикнали сме да ги възприемаме като красиви декоративни растения, но се оказва, че стават и за ядене. Хризантемите като зеленчуци са особено ценни поради високото съдържание на бета-каротин (провитамин А) в листата и цветовете. Неговото съдържание е 3,4 мг% в листата и 4,6 мг% в цветовете. Те съдържат също и макроелементи, минерали, витамини В1, В2, РР, С (21 мг% в суровите листа). Сред минералните елементи в хризантемата се съдържат най-много калий и калций.
В Китай се консумират четири вида хризантеми. Листата им се включват като съставки на супи и месни храни. Добавят се към различни салати и гарнитури, като се сваряват. Добре е да се консумират топли.
РОЗА - ако решите да включите в менюто царицата на цветята, първо отстранете тичинките и бяло-жълтата основа на листчетата, защото е горчива. След това можете да приготвите ароматни напитки, десерти и конфитюри. Всички рози стават за ядене, но при тези с по-тъмно обагряне ароматът е значително по-силен. Обогатяват вкуса на птичите меса (фазан, пъдпъдък).
Сладкото от рози подпомага отделителната система и има разхлабващо действие. Прави се от розовите листа на маслодайната роза.
От 1 литър вода и 1 кг захар се вари сироп до сгъстяване, около 10 минути преди да се свали от котлона, се прибавят няколко шепи листенца от рози и малко лимонена киселина. Изключително е вкусно и полезно.
ИГЛИКАТА е най-слънчевата билка. Нашият народ казва: "Цъфне ли игликата, пролетта вече е дошла!" И наистина тя е едно от най-ранните пролетни цветя и извънредно ценно лекарствено растение.
Игликата се използва както за украса, така и за салати. В нейните листа се съдържа голямо количество витамин С (десет до дванайсет пъти повече, отколкото в лимоновия сок). Затова от тях може да приготвите много полезна и витаминозна пролетна салата. А корените на растението съдържат сапонинови вещества, които са най-често прилаганите средства за откашляне в съвременната научна медицина.
 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ