20 Февруари 2026петък11:27 ч.

Освободен е корабът с българи в екипажа

Те са в безопасност благодарение на помощта от боен кораб на САЩ

/ брой: 230

автор:Дума

visibility 4119

Военен кораб на САЩ освободи превзетия в Аденския залив танкер "Сентрал парк", в чийто 22-членен екипаж има и българи, съобщиха медиите. Управляваният от турски капитан кораб има многонационален екипаж от руски, виетнамски, български, индийски, грузински и филипински граждани.
Преди това в неделя бе съобщено, че танкерът е превзет от нападателите на около 54 морски мили от бреговете на Сомалия. Оказало се обаче, че ескадреният миноносец "Мейсън" на САЩ е отговорил на сигнала за бедствие от екипажа на танкера, което довело до освобождаването му.
Медии вече публикуваха нови подробности по случая, чиято развръзка е станала късно в неделя и в понеделник. Петима въоръжени лица, вероятно пирати, са заловили танкера, но не са успели да стигнат до екипажа, който са се заключил в сигурно помещение. След неуспешен опит да разбият вратата, нападателите се опитали да се върнат с лодката си до бреговете на Йемен. Те съответно са били преследвани от кораба на САЩ. Освен това японски разрушител помогнал на "Мейсън" за залавянето на нападателите. Започнал е разпитът им.
По-късно стана известно, че в понеделник две балистични ракети са били изстреляни от контролираните от хусите райони в Йемен към "Мейсън" и "Сентрал парк". Ракетите са паднали на около 10 морски мили от корабите в момент, когато американският кораб се притекъл на помощ. Двата плавателни съда не са пострадали.
Международно признатото правителство на Йемен обвини хусите за инцидента.
Компанията оператор на танкера "Зодиак маритайм" потвърди, че екипажът, корабът и товарът не са пострадали. Тя е част от международната "Зодиак Груп" на израелския милиардер Еял Офер. Танкерът е превозвал фосфорната киселина, използвана главно за производство на торове.
Наскоро хусите превзеха товарен кораб, чийто капитан и първи помощник са българи. И двата инцидента са свързани с войната между Израел и Хамас.

Трима колежани от палестински произход бяха простреляни в американския щат Вермонт на основата на омраза. Двама са носили арабските кърпи за глава куфии. Стрелбата станала на улицата в Бърлингтън, когато тримата говорили на арабски.

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 435

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 35

Доживотен затвор за експрезидента на Южна Корея

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 445

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 402

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 406

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 424

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ