18 Септември 2025четвъртък13:14 ч.

След въпрос от БСП

Основната пенсия от НОИ няма да бъде намалявана с 20%

/ брой: 29

автор:Юлия Кулинска

visibility 1188

Основната пенсия от НОИ няма да бъде намалявана средно с 20%, а с по-малко, за да може втората пенсия от частните фондове за родените след 1959 г. да бъде в по-голям размер, обяви социалният министър Деница Сачева в Банско. Становището й идва след въпрос на депутата от "БСП за България" Виолета Желева по време на парламентарния контрол. Тогава социалистката попита дали се обсъжда редуцирането на пенсията от НОИ да е съобразено с индивидуалното осигуряване. Желева предупреди, че родените след 31 декември 1959 г. ще получават две пенсии, но има опасност общият им размер да е по-малък от една. Причината е вероятността държавната пенсия да бъде орязана несправедливо. Желева обясни, че се получава така, защото през половината от трудовия си стаж хората са плащали 100% осигуровки към НОИ, а през останалото време 20% се отделят за частен пенсионен фонд. 

От изявлението на г-жа Сачева става ясно, че в аргументите си е използвала голяма част от обясненията ми, коментира за ДУМА Виолета Желева. "Това ме прави изключително удовлетворена, защото е стъпка към преодоляването на значим социален проблем. Важно е, че министърът го осъзнава и ще се опита да направи всичко възможно, чрез законодателни промени, основната пенсия да не бъде намалявана средно с 20%, а с по-малко, за да може пенсионните плащания за родените след 1959 г., да бъдат в по-голям размер", подчерта Желева. По думите й Сачева е поела ангажимент несправедливото ощетяване да бъде избегнато, което вероятно ще се случи до края на март.

Язовирите са 59% пълни, но загубите по мрежата стигат до 90%

автор:Дума

visibility 350

/ брой: 174

Увеличават месечната докторантска стипендия

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 174

Кметът на Огняново нападнат и бит от хотелиер

автор:Дума

visibility 321

/ брой: 174

526 училища ще имат статут на иновативни през 2025/2026 г.

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 174

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 349

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 289

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 321

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 344

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 304

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 288

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 313

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 293

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ