Ощетяват инвалидите с данък "депозит"
Те се заканват да сезират европейските институции, се твърди в отворено писмо до министър Дянков
/ брой: 23
Банки удържат данък върху лихвите от срочните депозити на инвалиди, независимо от полагащият им се по закон необлагаем минимум. За това ни сигнализира Георги Петрушев, представител на хората в неравностойно положение.
Той посочва, че по силата на член 18 алинея II от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), инвалиди първа група с придружител имат право на необлагаем годишен минимум в размер до 7800 лв.
В отворено писмо до министъра на финансите Симеон Дянков Петрушев пита на какво основание тогава банките удържат лихви върху срочните депозити на инвалиди, когато и заедно с тях общият им доход не надвишава сумата от 7800 лв. "Вашето нареждане българските банки да удържат данък върху лихвите ни от срочните депозити, без да се съобразяват с разпоредбите на цитирания закон е грубо нарушение не само на същия, но и на Конституцията на Република България", заявява в писмото си Петрушев.
Той се заканва да се обърне към европейските институции, за да бъдат защитени правата на стотици хиляди българи в неравностойно положение. "Г-н Дянков, като министър на финансите, който не спазва законите на България, Вие ни принуждавате да търсим справедливост и защита от съответните институции към Европейския съюз, който и без друго ни обвинява, че в страната ни законите не се спазват", се казва в писмото.
Потърсени за коментар, от БНБ обясниха пред ДУМА, че по всеки срочен депозит според закона за ДДС се удържа десятък от лихвата. Удържането става автоматично и няма как да се разграничи дали депозитът е на физическо лице, или на инвалид, защото това е банкова тайна.
От Министерството на финансите обясниха, че няма противоречие и нарушаване на закона. Необлагамият доход за инвалиди, който е приет за тяхно облекчение, като неравнопоствена група по ЗДДФЛ, е до 7920 лв. на година. В този доход влизат всички декларирани доходи в данъчната декларация. В нея обаче не се декларират банковите спестявания, поради което сумите от тях не влизат в облагаемия, респективно необлагаем доход. Така лихвите по депозитите, които остават извън обявените с данъчна декларация доходи, не се облагат по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, а се облагат по Закона за ДДС, в който е регламентиран "данък лихва". Припомняме, че промените в Закона за ДДС предвиждат от 2013 г. доходите от лихвите по депозитите да се облагат с 10%. Двата закона не си противоречат и не са в нарушение, категорични са от МФ.