Ограничават участие на български фирми в конкурс за улично осветление
/ брой: 80
Груби нарушения в конкурса за подмяна на уличното осветление в 14 града на страната, финансирано от фонд "Козлодуй", съзряха от браншовата камара на фирмите-производителки на осветителни тела. Те са категорични, че така заложените критерии ги ограничават от участие за сметка на чужди конкуренти и освен това са убедени, че техническите параметри ще доведат до обратен ефект за общините - не до спестяване на средства от осветление, а до по-високи разходи за ток.
Конкурсът е организиран от МИЕТ и в момента тече, като проекти се набират до 11 април. Победителите ще си разпределят 10 млн. евро, които се осигуряват от Европейската банка за възстановяване и развитие. Средствата са дължими на страната ни като компенсация за спрените блокове на АЕЦ "Козлодуй".
Българската камара за светодиодни технологии и осветление (БКСТО), която представлява 33 от общо 40 фирми-производителки на осветителни тела у нас, иска спиране на така организираната тръжна процедура и заплашва, че ако мнението й не бъде взето предвид, ще сезира европейската служба за борба с измамите ОЛАФ и Международния съд в Хага. Към настоящия момент за проблемите по нея са информирани с протестни писма премиера и министерствата на икономиката и регионалното развитие и благоустройството.
Според изискванията в конкурса участниците трябва да са изпълнявали подобна поръчка за минимум 3 млн. евро и да са внедрявали поне две автоматизирани системи за управление на осветлението. Българските реалности са такива, че в една средностатистическа община има около 2-3 хил. улични лампи. Няма фирма у нас, която да е изпълнявала такава поръчка, оплакват се от бранша. Има и абсурди, като например този, че за доставка и монтаж на едно осветително тяло във Варна ще се плаща 3.5 пъти по-скъпо, отколкото за извършване на същата работа в град като Стара Загора.
Друга причина местните фирми да се чувстват дискриминирани, е изричното изискване към кандидатите да притежават ENEC-сертификат за продукцията си. Българските производители не притежават това удостоверение, защото поддръжката му струвала от порядъка на 20 хил. евро годишно, а освен това то е равно по признание на сертификата ISO 9001.