На фокус
Ограничаване на мандатността
/ брой: 20
Проф. д.т.н. Младен ГЕОРГИЕВ
Според Съвременен тълковен речник на българския език думата "мандат" означава:
* Поръчение, пълномощие за изпълнение на поставена задача
* Времето, през което продължава пълномощието.
Очевидно е, че мандатните длъжности са обществени длъжности, на които се назначават личности, поемащи задължението да изпълнят обещанията, дадени от тях на обществото.
Отчитайки продължителността на активния човешки живот, практиката е показала, че срок от около 10 години е достатъчен, за да може човек да реализира своите идеи и да докаже на обществото, че заслужено е заемал поверения му мандат. Ако обаче на практика той не е в състояние да реализира задачите, в името на които му е даден този мандат, очевидно възниква необходимостта той да се прекрати, или най-малко да не се продължава.
В редица държави тези въпроси за някои длъжности са решени със закон. Например президентът на България може да бъде избран за не повече от два срока (два мандата) по 4 години. Българското общество му дава по този начин възможността за 8 години да реализира поетите обещания, при това с междинна проверка за извършеното през първия мандат. Ако действията на президента са неудовлетворителни, той не се избира за втория 4-годишен мандат. Важно е да се отбележи, че след изтичане на мандата мандатоносителят става обикновен гражданин на общността и в зависимост от бившата му дейност гражданите се отнасят към него с подчертана благодарност или с неуважение.
Ограничаването на срока на мандатността може да се извършва и само чрез избори (референдуми), които се провеждат през определен период от време. Този метод е целесъобразен там, където има развито гражданско общество. При липсата на такова обаче системата за мандатност чрез избори позволява с помощта на медийно, икономическо и силово въздействие да се стигне до продължително задържане във властта на субекти, действащи в интерес на отделни групи.
По какво се отличават принципите на организация на дейността на по-малки общности като област или град например? Защо ръководителят на държавата да бъде с ограничена мандатност, а на отделна област от нея - с неограничен срок на управление? С какво се отличават в това отношение принципите на ръководство на Министерския съвет, парламента, партиите и т.н.? По същество те трябва да се управляват от ръководители с определен от закона срок на мандатност. Това ще подобри полезното действие на мандатоносителите и ще намали възможността да използват правата, които са им дадени, за неопределен срок за частни интереси.