18 Юли 2025петък21:33 ч.

Тодор Димитров, председател на Студентския съвет на НАТФИЗ:

Обучението е като бебето - не става за 4 месеца

/ брой: 249

автор:Велиана Христова

visibility 1372

- Колегите ви от СУ казаха, че с наличните сега пари студенти не може да бъдат обучавани. Вие как мислите?
- Нашите искания са общи - на студентите от четирите вуза - Софийския университет, Художествената академия, Консерваторията и НАТФИЗ. Притиснали са ни до стената, трябва да затворим врати и да спрем обучението. С това е нарушено качеството на образованието. Не е въпросът да се закърпи някак настоящата година и да се дадат някакви пари в последния момент, за да ни затворят устата. Въпросът е да се гледа в мащаб, в перспектива. Трябва да се преразгледа тригодишната бюджетна рамка, да се работи за това догодина да не се стигне пак до същата патова ситуация, да не се стига до това да затваряме увниверситети, а в същото време да пледираме, че приоритет на правителството е висшето образование
- Обучението по изкуствата е сред най-скъпите, но пък студентите са малко по принцип. Така ниското финансиране ви ощетява два пъти. Вие в каква специалност сте?
- В актьорско майсторство. Наистина творческите специалности са най-ощетени. Защо? Защото се стопира творческата дейност. Ние ще затворим вуза в двата най-хубави за работа месеци, в които трябва да се играе. Едно представление трябва да изживее своя живот, своя процес на развитие, то не е просто да вземеш определени часове и да изпълниш учебните планове. Има процес. Едно бебе не може да се роди за 4 месеца, то трябва да се износи девет месеца. Същото е в Художествената академия - там няма как да се съхраняват материалите, ще се съсипят при престояването.
- Как трябва да се разпределят средствата във висшето образование?
- Трябваше да го има принципа на равнопоставеност между висшите училища, той беше нарушен, от едни беше взето много, от други - по-малко. Това положение трябва да се оправи. Ние разбираме, че ситуацията е тежка, че за да се даде на едни, трябва да се вземе от други. Разбираме, че на правителството му е трудно. Но трябваше да има приоритети и баланс. Не може едни да бъдат унищожени, пък за сметка на това други да бъдат фаворизирани. И при това в ролята на ощетения да е тъкмо висшето образование. Така не се прави никъде.
- Какви са настроенията в НАТФИЗ, ще продължите ли с протестите?
- Най-вероятно ще продължим. Напрежението е ескалирало и сред студенти, и сред преподаватели. Ако стигнем до затваряне на вуза заради безпаричие, естествено излизаме пак. Сега ни предстои следващият протест - на 1 ноември, в Деня на будителите. 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ