20 Февруари 2026петък22:06 ч.

Обучават медицински сестри в помощ на деца с диабет

/ брой: 102

автор:Дума

visibility 843

Създаването на Национална мрежа за диабет и обучението на регионални координатори и диабетни сестри е първата важна стъпка за обединяването на усилията на различни партньори към подобряване условията за превенция и лечение на диабет, съобщи един от организаторите на инициативата Станислава Генадиева. Тя припомня, че повече от 500 хил. души у нас са засегнати от заболяването, а около 40% от тях дори не подозират за това.
През юни започват обученията по места. Те ще се извършват с помощта на Българската диабетна асоциация, Лайънс клубовете в България и общинските администрации. Една от целите е деца с диабет тип 1 да получават помощ от адекватно обучен медицински персонал, който да прилага инсулин или да реагира в случай на хипогликемия. Идеята е тези обучения да обхванат поне по едно медицинско лице от повечето училища, детски градини и социални институции, които да предоставят здравни грижи за деца с диабет. Предвижда се и организирането на 28 обучения, по едно във всеки областен град в страната, като всяко от тях ще обхване около 30-40 души, а лектори ще бъдат ендокринолози от Българското национално дружество по детска ендокринология.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1206

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 1140

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 1045

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 1214

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 1201

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 1241

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 1153

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 1181

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 1087

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ