18 Юли 2025петък11:46 ч.

Обществото не уважава болните от деменция

/ брой: 21

автор:Дума

visibility 971

Българите нямат култура като общество да уважават болните от деменция. По тази причина у нас заболяването се развива по-бързо, разпознава се по-късно и се третира по-неадекватно, коментира д-р Венелин Стойчев. За приятелски настроена среда за хората с деменция с участието на всички институции настояват от фондация "Състрадание Алцхаймер България".

По света има много добри практики за овладяване на заболяването, които обхващат всички нива - превенция, профилактика, образование, информационни кампании, но те са свързани с мобилизацията на огромен ресурс от гражданска енергия, обясни д-р Стойчев.

Според направеното проучване сред близки на хора със заболяването, 95% са на мнение, че сред обществото няма достатъчно информация. Заключенията на фондацията са, че трябва да се подобри съществуващата система за подкрепа на засегнатите от деменция и техните семейства, тъй като много хора не знаят за тези възможности. Оттам поискаха да бъде изграден единен център, в който близките на болните да получават информация за болестта и как могат да им помогнат.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 3

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 2

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 3

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 19

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ