21 Февруари 2026събота08:39 ч.

Областният управител на Варна спря сделката за Пловдивския панаир

автор:Дума

visibility 1441

Областният управител на Варна Марио Смърков е спрял сделката между общината и Георги Гергов за прехвърляне на 29% от акциите на "Международен панаир Пловдив". Смърков е атакувал решението на общинския съвет пред местния административен съд, става ясно от съобщение на областната управа.

Областният управител има правомощия да упражнява контрол за законосъобразност на актовете на общинските съвети. Той може да върне незаконосъобразните актове за ново обсъждане в общинския съвет или да ги оспорва пред съда. И в двата случая оспорването спира изпълнението на решението.

Варненската окръжна прокуратура съобщи, че случаят се проверява.

Преди няколко дни вицепремиерът Корнелия Нинова изпрати писмо до Смърков с искане да спре сделката.

Прокуратурата проверява дали е спазена нормативната уредба при вземане на решението за реализирането на сделката и спазени ли са нормативните изисквания за разрешаването ѝ. Тече и проверка за това дали има извършено престъпление.

Община Варна притежава 16.3 милиона безналични акции с номинална стойност 1 лев, представляващи 29% от капитала на "Международен панаир Пловдив" АД. Останалите акционери в компанията са държавата чрез Министерството на икономиката и "Пълдин туринвест" АД - дружество с 25% участие на община Пловдив, а останалите са на бизнесмена Георги Гергов. Ако Община Варна апортира своите дялове, Гергов ще увеличи влиянието си в Панаира от 50.3% на 79.3%.

Варненската окръжна прокуратура е сезирана с искане за проверка дали не е проявена безстопанственост по отношение на собствеността в Пловдивския панаир.

Вицепремиерът Корналия Нинова коментира, че апортът на акциите от "Международен панаир Пловдив", които Варна притежава, в "Пълдин туринвест" АД представлява акт на скрита приватизация.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1206

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 1140

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 1045

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 1214

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 1201

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 1241

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 1153

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 1181

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 1087

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ