09 Ноември 2024събота00:47 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Някога ще се разплати...

/ брой: 66

автор:Светлана Велева

visibility 1295

Държавата вече ще се разплаща с бизнеса в срок от 30 дни. Това стана ясно преди няколко дни с влизането в сила на евродиректива. България я "облече" в закон много по-рано и официално уведоми Брюксел, че ще спазваме новите правила.
Факт е, че публичният сектор е платецът, който се бави най-много с разплащанията. А всяко закъсняло плащане има преки последици за предприятията - намаляване на инвестициите, загуба на работни места, фалити. Разплащайки се, държавата ще позволи на бизнеса на свой ред да се издължи, тези пари ще се завъртят в икономиката, а това ще доведе до ръст на БВП. Бизнесът обаче остана скептичен и вчера отново постави този въпрос. Практиката досега е показала, че каквито и закони да се приемат, после никой не съблюдава спазването им, няма санкционирани и всичко остава в пожелателна форма. Затова при рекордно многото приети закони от ГЕРБ, и мерки за стимулиране на бизнеса, последният задлъжня рекордно и зае второ място в Европа по нередовни разплащания.
Новата мярка би трябвало да промени нещата, ако не оставяше вратички. С промените в закона, при забавяне над определените 30 дни, кредиторът има право на обезщетение в размер на законната лихва, както и на разноски за събиране на вземането си в размер на 80 лв. А това автоматично дава възможност за безконтролно отлагане на плащанията. А ако държавата в момента няма ресурс да се разплати, защото бюджетът е на червено? Както са отказвани средства за редица социални нужди. Ако се измисли някакъв финансов инструмент, резерв или буфер, който да поеме тези държавни плащания, в случай че бюджетът в момента не е в състояние - добре, но такъв няма. И ако при критично свития резерв политиците трябва да избират дали да платят услугите на фирма или пенсиите, разбира се, ще изберат второто. И какво правят фирмите? Получават 80 лв. и си начисляват лихви?
   



 

 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ