20 Февруари 2026петък18:46 ч.

НС увеличи стипендиите за военните курсанти

/ брой: 232

автор:Дума

visibility 1209

Депутатите увеличиха стипендиите за подготовка за изпълнение на военната служба като професия. Тя ще бъде обвързана с държавния бюджет, така че размерът й ще се променя всяка година. Стипендията ще възлиза на не по-малко от 1,3 от базата за определяне на размера на основното месечно възнаграждение за най-ниската длъжност, определяна със Закона за държавния бюджет. Крайната цел е курсантите да получават кумулативно две стипендии, като минималната ще бъде 754 лв., а за офицерски кандидат може да стигне до 1299 лв.
Промяната стана с промени в Закона за отбраната и въоръжените сили. Тя беше подкрепена с пълно единодушие от всички депутати в пленарната зала.
В момента минималният размер на стипендията, която получава един курсант, е 260 лв. месечно. За офицерски кандидат I клас тя може да стигне 785 лв. Това е ниска сума, а проблемът се усложнява от факта, че на военните курсанти е забранено да работят.
Недоволство предизвикаха промените в закона, с които се иска преструктуриране на Съвета по отбрана. Това е съвещателен орган към военния министър, в който влизат всички най-важни шефове на институции във въоръжените сили. От правителството предлагат от съвета да бъдат остранени директорът на военното разузнаване, командирът на специалните сили и началникът на военната академия.
От БСП определиха идеята като "безумие", а като автор посочиха министър Тагарев.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1071

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 977

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 1071

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1009

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 1002

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 1081

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 994

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 968

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 983

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ