19 Юли 2025събота05:29 ч.

Нова керамика от Стоян Цанев

/ брой: 126

автор:Дума

visibility 531

Столичната галерия "Арте" представя последните живописни платна, керамични пана и пластики на Стоян Цанев - един от изтъкнатите български творци. Изложбата може да се види до 4 юни на в арт салона на ул. "Г.С. Раковски" 183. 
"Да се занимаваш с изкуство в днешно време е голяма привилегия... да се затвориш в ателието, да останеш сам, да загърбиш проблемите. И ако постигнеш някакъв душевен комфорт, което е най-важното да си щастлив. Живописта е колкото тежко, толкова и приятно занимание...", казва Стоян Цанев. По думите му работите му са следствие от твърде близко общуване с природата. Като всеки занаят и в живописта много неща се учат, задължително е средствата му да се знаят, останалото е аматьорство. Другото е свише. Според автора, ако една картина се обясни с думи, тя тутакси ще умре. В моите работи няма текст, макар всичко да тръгва от размислите ми за времето, пространството, за началото, раждането на големите неща. Облякъл съм тези размисли само в мой пластичен език. Не давам отговор за нещата, които ме вълнуват, а всеки сам трябва да го потърси, споделя Стоян Цанев. 
Стоян Цанев е роден през 1946 г. в Бургас. Завършил е Академията за изящни изкуства във Варшава с награда на Министерството на културата на Полша. Носител е на много отличия, сред които националната награда за графика "Веселин Стайков"; награда на Интерграфика, Германия; първа награда от Биенале на графиката, Варна; Златен медал от Арт експо, Ню Йорк; Златен медал от Триенале на графиката, Германия, и др.
 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ