Нова идея на Бисер Петков: Да се намалят дните на болничните, издавани от личния лекар
Нова идея лансира социалният министър Бисер Петков в опит да намали напрежението между работодатели, лекари и НОИ по темата за фалшивите болнични. Дебатът се възроди преди няколко дни, когато работодатели и бизнес отново поискаха първите три дни от болничния да са неплатени или да се изплащат от НОИ. Според Петков това е неприемлив вариант. Министърът обаче предложи да се намали броят на дните болничен, които личните лекари могат да издават.
Да се ограничи и съкрати периодът, в който личните лекари могат да издават един болничен лист. Сега е до 14 дни непрекъснат. Мисля, че във времето назад е имало до 7 дни, както и общата продължителност, която личният лекар може да издава в рамките на една година – до 40 дни, обясни Бисер Петков.
Управителят на НОИ Ивайло Иванов също е категорично против първите три дни да се изплащат от Осигурителния институт. По думите му това би натоварило ресурса с близо 200 милиона лева допълнително, което ще затрудни работата на НОИ. Той предложи да се мисли за вариант за изчаквателен период на влизане в сила на болничните.
50 млн. лв. годишно се изплащат от бизнеса като обезщетения за фалшиви болнични листове. Още 150 млн. лв. се изплащат от Националния осигурителен институт, твърдят от Асоциацията на индустриалния капитал в България. По техни данни за последните три години у нас са установени повече от 10 000 нарушения, свързани с издаването на фалшиви болнични.