21 Февруари 2026събота20:54 ч.

Нинова: ГЕРБ си търсят причина санкциите срещу Русия да не бъдат отменяни

автор:Дума

visibility 217


Какво може и не може българският парламент решават единствено Конституцията и законите на страната. Очевидно ГЕРБ не критикува нашето предложение за отпадане на санкциите срещу Русия по същество, но търсят причина да го отхвърлят и я намират в процедурни хватки. Това заяви  председателят на БСП Корнелия Нинова от трибуната на Народното събрание по повод предложението на левицата санкциите срещу Русия да отпаднат. Тя припомни, че и в други ситуации парламентът се е произнасял по важни теми, като дори е задължавал Министерския съвет: "През юли 2018г. внесохме предложение по тема, която и до днес е актуална - приема на бежанците в страната. БСП предложи България да не подписва двустранни споразумения за връщане на мигранти и прием на бежанци, а ГЕРБ отново бяха против. На мое питане дойде г-н Борисов и Народното събрание се произнесе по този въпрос с решение. Тогава не казахте, че се бъркаме в изпълнителната власт и ограничаваме правомощията на Министерския съвет. Нещо повече - задължихме Министерския съвет да не изразява позиция преди одобрение от парламента. Това е логично - над всичко в парламентарната република стои българският парламент, така че този ви аргумент не тежи".
Това, че Съветът на Европа приема решение единодушно, пречи ли на българския парламент и на българския министър-председател да изразят националната позиция на България? Фактът, че се иска пълно единодушие в Съвета не означава, че България не трябва да има собствена позиция по важни международни въпроси, каза Нинова. Тя посочи, че и двата аргумента на ГЕРБ  са несъществени. Очевидно сте против нашето предложение, кажете си го директно, за да знаят всички - и българските граждани, и нашите партньори в Европа, и международната общност, но  да се знае кой предлага и кой решава, завърши Корнелия Нинова.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 2977

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 4192

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 3606

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 3905

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 2610

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 4387

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 4218

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 4097

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 4547

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 3225

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ