18 Септември 2024сряда15:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ние се страхуваме, че регионът ще потъне в хаос

/ брой: 236

visibility 83

Андрей Иляшенко
наблюдател


Авторът е наблюдател на „Голос России“

Руските политолози и руското МвнР разглеждат „Арабската пролет“ като следствие от социалните конфликти в Близкия Изток. Авторитарните режими, свалили монархиите в Египет, Сирия и Либия, на третото-четвъртото десетилетие от своето съществуване вече не можеха да осигурят нито социален прогрес, нито социална справедливост, нито социални „асансьори“. Оттук тръгват и Тахрир, и демонстрациите в Тунис, протестите в Сирия и Либия. Събитията в Близкият Изток носят социално-политически характер, подчертава ръководителят на департамента за Близкия Изток и Северна Африка в МвнР на Русия Сергей Вершинин.
Офицерите-националисти, оглавяващи тези режими, се бяха сработили отлично и с Вашингтон, и с Москва. Кремъл категорично забраняваше на съветската преса да пише за разправите с комунистите в тези страни и разменяше оръжие срещу влияние в региона. А САЩ, в името на стабилността в главния регион за добив на нефт в света, и до ден днешен гледат през пръсти как там разфасоват тяхната „свещена крава“ - правата на човека.
Алтернатива на офицерите бяха ислямските политически организации. Реална алтернатива, както показаха събитията от иранската революция през 1978 г., когато аятоласите смениха авторитарния режим на шаха. Още тогава политическият ислям показа своята жизнеспособност. Затова офицерските режими в Близкия Изток бяха толкова непримирими към ислямистите.
Сега ситуацията е диаметрално противоположна. В Египет – най-голямата страна в арабския свят – умерените ислямисти отстъпиха своето място в затворническите килии на бившия президент Хосни Мубарак. Либийският президент Муамар Кадафи стана жертва на саморазправа. Президентът на Тунис Бен Али би осъден задочно. Йеменският президент Али Абдула Салех оживя по чудо при покушение и се пресели в САЩ. В тези страни, както и във всички страни с мюсюлмански общности – от Атлантика до Тихия океан, бяха проведени антиамерикански протести, които не могат да бъдат наречени шеговити.
За разлика от съветските времена, Русия не е склонна да запише подобна ситуация като свой плюс, както бе във времената на „игрите с нулева сума“.
Тя си има свои интереси. В телевизионно интервю в началото на септември Путин заяви: : „Слава богу, ние имаме много добри отношения с целят арабски свят, но не бихме желали да се потопим във вътрешноислямските конфликти, да взимаме участие в изясняването на отношенията между сунити и шиити, алауити и така нататък. Ние се отнасяме с еднакво уважение към всички... Нашата позиция е продиктувана само от едно – желанието да се създаде благоприятна обстановка за позитивно развитие на ситуацията за много години напред“. Това е същият този прагматичен подход, който Москва, освободила се от идеологическите предразсъдъци и геополитическите амбиции на СССР, се стреми да използва в отношенията си с външния свят. Явно такъв подход намира отклик. Още през септември 2011 г. бъдещият египетски президент Мохамед Мурси заяви, че желае по-широко сътрудничество с Русия. Видимо, ясните контури на сътрудничеството на РФ с Египет ще се очертаят само с времето, след стабилизацията на вътрешнополитическата обстановка в тази страна. В същото време отношенията с друга група страни от Близкия Изток – монархиите от Персийския залив – през последната година станаха видимо по-сложни. Като цяло, засега ситуацията предизвиква опасения. След убийството на американския посланик в Либия, руският президент излезе със специално обръщение. „Ние се страхуваме, че регионът може да потъне в хаос, което реално погледнато се и случва“ - подчерта Путин. В този контекст руско-американското сътрудничество в региона става особено актуално.
 

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 367

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 381

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 378

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 364

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 365

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 381

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ