21 Юли 2025понеделник04:02 ч.

ДОВСЕ 

Договорът стана безсмислен от политическа и практическа гледна точка

Така не сме се договаряли!

Русия обяви, че напуска Договора за обикновените въоръжени сили в Европа (ДОВСЕ). Още през 2007 г. Русия преустанови изпълнението на договора.

/ брой: 68

visibility 46611

Алесей Тимофейчев

Експертите свързват решението на Москва със събитията, предизвикани от кризата в Украйна. В интервю за RBTH Алексей Арбатов, ръководител на Центъра за международна сигурност към Института по световна икономика, нарече стъпката на Русия „демонстративен жест в отговор на струпването на сили на НАТО по руските граници“. На фона на прехвърлянето на американска танкова бригада в Латвия (това се случи преди няколко дни) Русия иска „за пореден път да напомни“, че не участва вече в този договор, заявява екстпертът. Арбатов смята, че „прехвърлянето на бригадата не може да се разглежда по друг начин, освен като нарушение най-вече на духа на договора, ако не на неговите текстове“. Той уточни, че очакванията били с течение на времето за страните от Прибалтика, влезли в НАТО през 2004 г., също да бъдат наложени лимити на въоръжението (нито в ДОВСЕ, нито в неговата адаптирана версия прибалтийските страни не са упоменати).
Русия ратифицира адаптирания вариант на ДОВСЕ, макар че в него не само не се споменаваха страните от Прибалтика, а и лимитите на въоръжението за държавите от НАТО три пъти надвишаваха ограниченията, установени за армията на РФ. Но и при тази ситуация страните-членки на НАТО не ратифицираха документа. От НАТО обвързаха ратификацията на договора с изпълнението от Русия на т.нар. Истанбулски ангажименти от 1999 г., предвиждащи изтеглянето на руските войски от Грузия, Абхазия, Южна Осетия и Приднестровието. В Москва определиха това обвързване като изкуствено, отбелязвайки, че споразуменията за изтегляне на войските, подписани с Грузия и Молдова, са били двустранни и нямат отношение към ДОВСЕ.
СПРАВКА
ДОВСЕ, който определя пределно допустимите ограничения по отношение броя на тежкото въоръжение, бе подписан през 1990 г. от страните-членки на НАТО и държавите от Организацията на страните от Варшавския договор. Москва ратифицира адаптирания договор, но нейният пример бе последван само от три страни – Беларус, Казахстан и Украйна.


 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 8883

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 8298

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 10005

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 9227

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 8843

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 8874

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 8775

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 8908

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 9096

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 9659

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 9251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ