20 Февруари 2026петък08:25 ч.

Разрешават земеделската стока да излиза от градините без точно тегло

/ брой: 178

автор:Дума

visibility 4488

За обществено обсъждане са публикувани промени в наредбата за осъществяване на контрол върху движението на стоки с висок фискален риск в страната. Заради опасенията на производителите за неумишлено нарушаване на разпоредбите, в измененията е предвидена възможност, когато се превозва непреработена земеделска продукция, да се посочва предполагаемото количество и договорена стойност на стоката, излизаща от градините. След приемане на продукцията от получателя или продавача в уведомлението за потвърждаване на получаването ще трябва да се посочи действителното количество и стойност на получената стока – земеделска продукция.
Наредбата, която беше публикувана в края на септември миналата година, предизвика недоволството на земеделските производители на плодове, зеленчуци, грозде и др., тъй като практическото й изпълнение се оказа почти невъзможно.
През изминалия летен сезон стопаните се сблъскаха с всички трудности на режима, който изглежда приложим само на хартия. Липсата на кантари в овощните и зеленчуковите градини води до практическа невъзможност за изпълнението на изискванията на данъчните.
"Проблемите са от гледна точка на това, че не знаеш предварително какъв транспорт ще дойде и колко ще го натовариш. Ясно е, че практически когато си на градината - няма как да стане. И в един момент изпадаме в хипотезата на неправилните данни. Това е основният проблем, който ни тормози. Поне за разтоварването отмениха изискването като час, но остана като дата. Понякога и там се получават разминавания, защото в заводите, когато има много за разтоварване, може да има разминаване и в датата“, коментира пред agri.bg Синан Вейсал, производител на плодове от община Сливо поле.
Другият проблем е свързан с килограмите на експортираната продукция. При проверка са били допустими 300 кг отклонение, което е нищожно малко за камион, натоварен с 20-25 тона плодове, става ясно от думите му. Според него не е проблем, че измененията ще влязат в сила от 7 януари догодина, тъй като в градините са останали само есенните и зимните плодове, които по принцип не се продават от нивата, а отиват в складове за съхранение.

Вицепремиер с арест за алкохол и дрога

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

Обновлението в БСП ще бъде видимо

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

Нашата цел е изграждането на истинска социална държава

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

Доживотен затвор за експрезидента на Южна Корея

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 0

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 0

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 0

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ