26 Юни 2024сряда13:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нестрашен процент

За преодоляване на кризата ще е необходимо десетилетие, смята ректорът на Руската академия за народно стопанство и държавна служба при президента Владимир Мау

/ брой: 235

visibility 70

Елена Кукол

Кризата не е завършвала, тя продължава. И излизането от рецесията не означава края й, смята ректорът на Руската академия за народно стопанство и държавна служба при президента, ръководител на експертната група по доработването на "Стратегия-2020" Владимир Мау.
За преодоляване на кризата, според прогнозите му, ще е необходимо десетилетие. Но въпреки болезнеността на това явление, би било глупаво да не се възползваме от него за реално предприемане на модернизационни процеси, убеден е икономистът.
Засега обаче не успяваме, признава Мау. И смята, че едва ли не единствено постижение е политиката на Централната банка, която успя да се откаже от подкрепата на курса на рублата в полза на борбата с инфлацията. Този фактор, освен другите, оказва влияние върху подвижността на курса на националната валута, не крие Мау. Той обаче твърди, че днешните колебания в курса не са катастрофални. Във всеки случай засега става дума за промени в проценти, а не в пъти.
И слабата, и силната рубла имат своите предимства и недостатъци, казва икономистът. В условията на криза обаче отслабването на националната валута е по-скоро позитивна тенденция, тя облекчава решаването на задачата за подкрепа на икономическия ръст. А задържането на инфлацията е важно от гледна точка на ръста, базиран на инвестиции, за което пък са необходими ниски лихви по кредитите и ниска инфлация.
Мау отказа да направи прогноза не само за курса на рублата, но и за стабилизирането му. "От техническа гледна точка курсът на рублата е в тясна връзка с колебанията на цените на петрола. Ако някой иска да се занимава с предсказания за курса на рублата, трябва да предскаже и цените на петрола", обясни той. Курсът на националната валута, който от август пада, върви зад петролните котировки. Но пада при запазването на високите цени на суровината.
Проблемът е в това, че на фона на кризата от страната изтичат капитали. Според оценките на Централната банка, отливът е надвишил 30 милиарда долара. Парите отиват в най-малко рисковите активи - американски ценни книжа, уточни Мау. Има обаче и вътрешни фактори. Една от най-уязвимите точки на руската икономика е лошият инвестиционен климат. За разлика обаче от другите развиващи се страни, такива като Китай, в Русия освен това е и скъп трудът. "Обикновено в страните са или лоши институции и евтин труд, и капиталите отиват там, за да получат голяма печалба, или добри институции и скъп труд, и тогава капиталите отиват там, за да получат сигурност, гаранции и стабилност", каза Мау. Положението с лоши институции и скъпоплатен труд, по думите му, е главният структурен капан на нашата икономика. От кризата трябва да се възползваме, за да подобрим деловия климат.
Това предизвикателство е тясно свързано със зависимостта на руската икономика от цените на петрола. Мау не даде конкретни рецепти как да се отървем от това. Той обаче подчерта, че проблемът не е в номиналния дефицит на бюджета. Според разчетите на министерството на финансите, тази година той ще е практически равен на нула. Непетролният дефицит обаче, т. е. без да се взимат предвид постъпленията от суровината, е 13% от БВП, пресметна Мау.
Един от начините да преодолеем петролната зависимост е отнемане на неспечелените пари от икономиката, за да се развива тя извън нагаждането  към високата конюнктура, смята икономистът. Лесни решения за освобождаване от петролната зависимост обаче няма, призна икономистът.

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 213

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 192

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 193

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 467

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 210

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 176

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 191

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ