26 Юни 2024сряда18:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Не се тревожете

Политолозите отбелязват увеличаване на напрежението в горните ешелони на властта

/ брой: 80

visibility 77

Пиер Сидибе

В навечерието на президентските избори елитът започва да нервничи: трябва да се залага на някого, но не е ясно на кого. Известни руски политолози се опитаха да прогнозират недалечното бъдеще на руската държава.
Ако си спомним предизборната 2003 г., ще видим, че тогава последва смяна на премиера, на председателя на Конституционния съд, ръководителя на президентската администрация и други големи фигури. През 2007-а цялото правителство бе пратено в оставка, а също така смениха ръководителя на Централния избирателен комитет. Помнейки тези събития, руският елит живее в атмосферата на нарастваща тревожност, смята политологът Михаил Виноградов. Въпреки че правителството на Владимир Путин поразява със стабилността си: само три премествания (преминаването на Виктор Басаргин като ръководител на министерството на регионалното развитие, на Елена Скриник като министър на селското стопанство и на Вячеслав Володин, който стана ръководител на правителствения апарат).
За непредсказуемостта на ветровете на държавното поле говори и политологът Виктор Милитарев: "Всичко може да се промени за един ден. През 1913 г. никой не е очаквал февруари 1917-а". Експертът обаче добавя, че съществува и инерционен сценарий за развитие, според който наследниците на Борис Елцин ще управляват толкова дълго, колкото е възможно.
Политологът Сергей Марков е убеден, че в президентските избори ще участват лидерите на КПРФ  и ЛДПР Генадий Зюганов и Владимир Жириновски, а също така не е изключено кандидат да е и членът на "Справедлива Русия" Оксана Дмитриева. "По-рано смятахме въз основа на социологията, че есерите може да изпаднат извън седемпроцентната бариера, но местните избори показаха, че това не е така", казва Марков. Според мнението на Михаил Виноградов, като кандидат може да се регистрира блогърът Алексей Навални, който стана известен благодарение на разобличителните си статии. Виктор Милитарев обаче смята, че тандемът може да пусне в политическото пространство някой трети от големите бизнесмени и чиновници. Всъщност, убеден е Сергей Марков, "окончателният избор ще правят не Путин и Медведев, а руските избиратели".
Преди президентската надпревара обаче трябва да стане парламентарната. Според Марков, както и през 2007 г., "Единна Русия" ще се бори за конституционно мнозинство в Думата, втора на финала ще е КПРФ (компартията на Русия - бел. ред.). Виноградов пък е убеден, че напоследък в обществото се забелязва сериозна ориентация надясно. Ето защо, по думите му, регионалните избори минаха съвсем не гладко за "Единна Русия". Политологът Марков също отбеляза основателното разслояване на електората на стабилно мнозинство и активно малцинство. Първите, които са предимно пенсионери, са наплашени от Кушчовка, явно носеща духа на 90-те, искат такива промени, които да са незабележими. Колкото до втората прослойка, включваща образованите урбанизирани граждани с добри доходи, тя все още не е определила настроенията си. "Това малцинство се е уморило от стабилността, то настоява за каквото и да било движение", смята Марков. Според него, тази немногобройна прослойка може да стане както прозападна, тъй като представителите й имат европейски начин на живот, така и провластова, ако ръководителите на страната предложат реален сценарий за развитие, или дори националистическа. Всъщност има вероятност активното малцинство изобщо да стане аутично и да изпадне от политическото поле в социалните мрежи и блогове.
Покойният академик Арбатов казваше, че в САЩ го ценят за това, че никога не дава прогнози, уточни накрая Виктор Милитарев. Примерът на учения обаче, съдейки по всичко, не е станал заразителен.
 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 414

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1124

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 414

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 379

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 445

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ