19 Юли 2025събота05:30 ч.

Най-трудното тепърва предстои

/ брой: 263

visibility 92

Код Сатрусаянг
ДПА

Първите избори в Мианма с истинска надпревара от четвърт десетилетие показаха съкрушителна победа на партията Национална лига за демокрация (НЛД) на Аун Сан Су Чжи и тежко поражение на управляващата партия. Въпреки широко разпространената еуфория обаче експерти предупреждават, че изборната победа е само първата стъпка по дългия път към ограничаване на военната власт и ускоряване на демократичните реформи.
"След почти пет десетилетия военно управление армията продължава да е върховната политическа институция в страната", каза Никълъс Фаръли от Центъра за изследване на Мианма в Австралийския национален университет (АНУ). "Ще трябва да минат много години, докато нейното влияние може да бъде намалено", каза той.
"Това е само началото на дълъг процес", заяви заместник-директорът на азиатското подразделение на "Хюман райтс уоч" Фил Робъртсън. "Все още са необходими сериозни преговори между НЛД, Аун Сан Су Чжи и армията, която автоматично запазва 25% от местата в парламента", каза той.
НЛД спечели съкрушителна победа и по-рано - през 1990 г., но армията анулира тези избори, като каза, че са били изключени различни етнически и социални групи. Коментатори казват, че за да избегне подобно развитие, Су Чжи трябва да състави правителство с широко представителство, което да включва много от по-малките етнически политически партии в Мианма.
Ако тя успее да направи това, "шансовете ситуацията от 1990 г. да се повтори са по-малки и армията ще трябва да си сътрудничи и да се координира с воденото от НЛД правителство, независимо дали й харесва или не", каза политическият коментатор Ян Мьо Тейн.
"Армията знае, че е мразена", каза активистката за правата на човека и писателка Ма Тида. "Тя иска да покаже, че се променя и не е като армията от предишните времена".
Но дори НЛД успешно да преговаря с армията или по-малки партии, продължава да има предизвикателства. "Бедност, маргинализиране в обществото и етнически и религиозни съперничества - никой от тези въпроси няма да бъде решен бързо или евтино", каза Фаръли от АНУ.
Робъртсън също така изтъква "законите против свободата на словото и дискриминационните практики, които предхождат военната хунта и датират още от колониалния период".
За партия, която няма опит в управлението, ще е трудно да се справи с тези неща.
"Това ще бъде труден път на учене за НЛД", каза старши анализаторът Кяу Сан Вай от факултета по международни изследвания "С. Раджаратнам" на Нанянския технологичен университет в Сингапур.
"Която и партия да поеме властта или правителството в Мианма, я очакват сериозни предизвикателства", каза той.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ