18 Юли 2025петък12:57 ч.

Най-често закъсняваме с плащането на парното и водата

Една четвърт от длъжниците са безработни или болни

/ брой: 262

автор:Мая Йовановска

visibility 1173

Най-често българите бавят плащания за кабелната телевизия, парното и водата. Това обяви вчера Райна Миткова-Тодорова от новоучредената Асоциация на колекторските агенции в България. Това са компаниите, чиято дейност е събиране на дългове. Основните клиенти на тези фирми са мобилните опрератори, финасовите институции и монопилистите. По данни на асоциацията към момента около 22% от фирмите в България ползват услугите на колекторски агенции.
Общо 65% от забавените задължения на нашенците са към кабелните оператори. На второ място са забавените задължения за парно - 60% от общия обем забавени плащания. А на трето място - бавените плащания към доставчиците на вода. Те са 55% от всички. Около една трета - 30 на сто, от забавените плащания на българите са към мобилните оператори.
Временна безработица, загуба на тридоспособност, болест или инцидент в семейството са причана една четвърт - 24%, от хората, които са длъжници, да не плащат навреме. Другите основни причини, за да бавят нашенците плащанията си, са забавени възнаграждения - 15%, 35% от просрочията са заради пребиваване на длъжника в чужбина, а 6 на сто го правят заради т.нар. синдром "Андрешко", т.е. открито не желаят да плащат. Немалък дял не покриват задълженията си навреме, защото не са прочели и не познават ангажиментите си, записани в договорите - 12%, а 8% не са разбрали какъв ангажимент са поели, ако например са купили продукт на изплащане. Според асоциацията средностатистическият длъжник у нас е мъж на възраст между 41 и 50 години, семеен, служител или работник. Най-много просрочени задължения имат жителите на Северозападна България и Русе.

Прогнозират 40% ръст на фалитите на фирми


Очаква се през тази година фалитите на фирми да нараснат с 40% спрямо миналата, съобщи Ивайло Тосков от организацията. За сравнение годишният ръст на фалитите през 2010 г. е бил 22%, а през 2009 г. - 18%.
По данни на организацията с 20% се е увеличила междуфирмената задлъжнялост от началото на годината досега в сравнение със същия период на миналата година. Според Тосков, се наблюдава увеличаване на срока на забавяне на междуфирмените плащания. От началото на тази година този срок е достигнал средно 105 дни. Докато през 2010 е бил 78 дни. Най-много се бавят плащанията в строителството - средно със 150 дни за текущата година при 97 за миналата. Следва промишлеността - 109 дни за текущата година при 70 за миналата. Плащанията между фирмите в сектора на услугите са бавят средно с 97 дни през тази година при 93 за миналата. Забавянето на плащанията в търговията е средно 68 дни за тази година при 49 дни за 2010 г.





 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 3

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 2

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 3

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 19

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ