Здраве
Народна медицина
Народна медицина
Градински чай против изпотяване
/ брой: 141
Потенето е механизъм, по който тялото се охлажда. Например при повишаване на телесната температура, нервната система автоматично задейства потните жлези. Хиперхидрозата обаче е отделяне на пот, което надхвърля необходимото за поддържане на нормалната терморегулация.
И в този случай народната медицина има лек. Наред с лавандулата чаят от салвия (Salvia Officinalis) помага при нощно изпотяване. Причината е в активните съставки в градинския чай, които унищожават бактериите и действат противовъзпалително. А етеричните масла в билката са добро средство против изпотяване. Те влияят върху мозъчния център, контролиращ телесната температура. Пиенето на 2-3 чаши градински чай (салвия) на ден може да намали изпотяването в резултат на стрес, тревожност или проблемна менопауза.
V Рецептата е проста: залейте 2 ч.л. сушени или свежи листа от салвия с 2 ч.ч. кипяща вода. Запарете за 10 минути и прецедете.
Листата на салвията се берат в края на юни и през юли след падане на росата в сухо и слънчево време. Оставят се да се сушат на проветриво място на сянка при температура до 40 градуса.
Самото име салвия (произхожда от латинското salvare) означава лекувам, оздравявам. Наричат растението и божигробски босилек или конски босилек.
Запарка на салвия помага и при кървящи и клатещи се зъби, пародонтоза и язвички по венеца.
Градинският чай притежава и противовъзпалително, дезинфекционно и противокашлично действие. Затова се употребява при гърлобол, ларингит, кашлица от различен произход. Успокоява стомашни болки. Външно като запарка за компреси се прилага за лечение на гнойни рани, а за бани - при кожни обриви. Под формата на гаргара се препоръчва при ангина, зъбобол, възпаления на устната лигавица.