19 Юли 2025събота10:34 ч.

Награда за беден, но мир

/ брой: 238

автор:Галина Младенова

visibility 1398

Европейският съюз получава тазгодишната Нобелова награда за мир. Това е единодушното решение на петчленния Нобелов комитет, ръководен от генералния секретар на Съвета на Европа Турбьорн Ягланд. Съюзът се награждава за това, че от шест десетилетия общността и членовете й допринасят за развитието на мира и помирението, демокрацията и човешките права в Европа. Поне така се казва в съобщението на комитета.
Всъщност решението е нормално, малко оригинално, но все пак аргументирано. При всички свои недостатъци Европейският съюз демонстрира на целия свят как всъщност трябва да се живее, към какво да се стремим. Освен това основната задача, която си беше поставил Евросъюзът, е постигната -  войни на територията на ЕС няма, икономиките работят (е с доста скърцане, но все пак работят).
И въпреки това решението на Нобеловия комитет предизвиква двойствени чувства. От една страна, през последно време Нобеловата награда за мир явно се връчва в аванс, като поощрение. Да не забравяме, че именно така я получи президентът на САЩ Барак Обама. Той получи високата награда през 2009 г. за някаква негова борба срещу разпространението на ядреното оръжие. Поне така обявиха тогава от Нобеловия комитет. Решението му обаче предизвика недоумение и буря от възмущение: по онова време Обама беше на президентския пост едва от девет месеца и продължаваше да води започнатите от предишната администрация войни в Афганистан и Ирак. След решението на Осло обаче той беше принуден да действа, без да забравя, че го произведоха в миротворец. Може би и сегашното награждаване на Европейския съюз е също авансово, тъй като и сега сме опасно близо до война в Северна Африка. Така че явно наградата за мир за ЕС е нещо като поощряване на онези еврочиновници, които все пак успяват да се сдържат, да охладят горещите страсти, и да не започнат военни отношения с някои държави.
А може би наградата е нещо като подкрепа за Евросъюза в трудното време на финансова криза. Нобеловият комитет сам признава, че днес ЕС преживява тежки времена на икономически проблеми и социални вълнения. И все пак членовете на комитета твърдят, че при пълно съгласие с волята на Алфред Нобел са се ръководили от неоспоримите постижения на ЕС при укрепването на мира, единството на народите, демокрацията и правата на човека.
Лидерът на британската партия "Независимост" Найджъл Фарадж обаче не е съгласен с тях. Той заяви, че с това си решение норвежците действително са демонстрирали чувство за хумор. "ЕС получи утешителната награда за мир, но със сигурност не е създал просперитет. ЕС създаде бедност и безработица за милиони хора", подчерта Фарадж. За съжаление има право...
 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ