22 Февруари 2026неделя13:46 ч.

Над 9,8 млн. лева ще струва здравноинформационната система

/ брой: 71

автор:Аида Ованес

visibility 1299

Аида Ованес


Електронното здравно досие ще осигурява бърз достъп до здравна информация за всеки български гражданин, необходима при спешни състояния. Това става ясно от проекта за Наредба за функционирането на Националната здравноинформационна система, публикуван на сайта на МЗ за обсъждане. За изграждането й са осигурени от държавния бюджет през МЗ 9,8 млн. лв. за периода 2020-2022 г. В електронното досие ще бъдат вписани имена и ЕГН, кръвна група, алергии, задължителни и други проведени имунизации, прекарани остри инфекциозни болести, установени хронични болести или увреждания, провеждано или провеждащо се медикаментозно или друго лечение, вложени медицински изделия, както и данни за контакти с близки.
Достъпът на лицето до е-досието ще става чрез личен идентификационен код или електронен подпис. Има и мобилно приложение "Мобилно здравно досие". То обаче дава възможност единствено за преглед на данните от лицето, за което се отнасят.
От проектонаредбата става ясна и структурата на електронното досие. В нея са включени идентификационни данни, информация за новороденото, медицински прегледи, направления, резултати от медико-диагностични дейности, хоспитализации, имунизации, рецепти (електронни предписания), медицинска експертиза.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 6003

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 8795

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 6646

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 7181

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 5708

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 7268

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 7197

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 7379

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 8004

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 6369

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ