19 Септември 2025петък11:21 ч.

Над 40% от българите пазаруват втора употреба

/ брой: 225

автор:Дума

visibility 266

Близо 41 процента от българите пазаруват от магазини за стоки втора употреба. Това сочат данните от проучване на "Галъп" по поръчка на в."Класа". Според социолозите все повече българи са принудени да търсят по-евтини алтернативи за снабдяване с дрехи и други стоки от първа необходимост. Моловете и марковите магазини са на непосилни цени и затова големият наплив вече е в търговията "втора употреба".
Редовните посетители на магазините за стоки втора употреба са 17 процента, като 4 на сто от българите дори заявяват, че това е единственият тип магазини, от които правят покупки. Най-редовните клиенти на тези магазини са жените, българите между 26-55-годишна възраст, безработните и работещите на държавна работа.
43 на сто от запитаните никога не са посещавали такъв вид магазини. Други 15% пък са купували употребявани стоки само един-два пъти.
Според проучването не само хора с ниски доходи се насочват към втората употреба. Близо 30 процента от българите с доходи на средно равнище също отговарят, че посещават такива магазини от време на време или по-често.
За българите пазаруването на употребявани стоки не е срамно занимание за мизерстващи, коментират от "Галъп". Всъщност немалка част от българите възприемат магазините "втора употреба" не просто като значително по-евтин вариант, а и като място, предлагащо стоки с качество, неотстъпващо от това в стандартните магазини. 51% от участвалите в проучването споделят нагласата, че сред стоките втора ръка се намират дори по-добри неща, отколкото в магазините за нови стоки. На това мнение са и 30% от българите с личен месечен доход над 700 лв.

 

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 1572

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 1939

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 1428

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 1798

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 1658

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 1703

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 1650

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 1718

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 1831

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 2068

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 1902

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 1965

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ