Над 30 хиляди работници не достигат на бизнеса
Най-много нужда има от стругари, заварчици, елтехници, шофьори, пилоти, машинисти, лекари, акушерки и медицински сестри
/ брой: 71
Над 30 хиляди е недостигът на работна ръка в четири сектора от икономиката ни, заяви вчера на пресконференция председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев. От началото на годината до края на 2018-а асоциацията ще работи по проект за постигане на устойчива и качествена заетост и подобряване привлекателността на професии със слабо предлагане на пазара на труда, но в ключови за развитието на българската икономика сектори. Работата е в четири области от стопанството - машиностроене, електротехника, транспорт и спедиция и здравеопазване.
Според проучванията на АИКБ недостигът на работна ръка е един от важните фактори за конкурентоспособността на българските предприятия. 16 са най-дефицитните професии в четирите сектора, чийто кадри не достигат у нас. Сред тях са настройчици на машини с цифрово управление, стругари, заварчици, електротехници, шофьори, самолетни пилоти, лекари и медицински сестри. Липсват още инженери в сферата на автоматиката, агенти по спедиция, машинисти, акушерки и лаборанти.
В момента на родния пазар за работна ръка се търсят 1700 шофьори и над 60 пилоти, каза още Васил Велев. Според Емилия Ченгелова, експерт по проекта, българите са отблъсквани не само от недостатъчното заплащане, но и от ниската престижност на професиите. Тя посочи, че профилираното образование често пъти е неадекватно заради остарялата техника за обучение в средните училища, каквато отдавна не се използва в предприятията. Младите хора излизат професионално ориентирни, но е необходимо допълнително обучение от фирмите, защото те не могат да работят на съвременните машини, каза тя и посочи за пример заетите в електротехниката.
Чрез разработената програма от АИКБ се надяват да направят по-желани дефицитните професии в четирите бранша, като в проекта ще участват 60 предприятия, а първите резултати ще са готови през септември. Около 200 ще бъдат заетите участници от подкрепените предприятия, съобщи още Васил Велев. Стойността на проекта е над 2,3 млн. лв., като съфинансирането е 85% от Европейски социален фонд и 15 на сто от бюджета.