17 Септември 2024вторник19:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мисия Брюксел

Може ли България да бъде управлявана от българи?

/ брой: 184

автор:Георги Готев

visibility 1632

Идвам си в родината само през август. Ходя на едни и същи места и неизбежно правя преценка какво се е променило. Впечатлението ми е, че все по-малко хора имат работа и че надеждите за по-добро бъдеще са на изчерпване. Миналия август разказах за публикации за България в белгийски списания отпреди повече от сто години, които бях изнамерил. Пожълтелите им страници свидетелстваха за невероятния икономически подем, който страната ни е преживяла след Освобождението. Тогава, за добро или за лошо, са ни управлявали чужденци.
Сега точно преди отпуската открих в Брюксел френското издание "Обиколката на света", което в един от многобройните си томове, публикуван през 1873 г., разказва за България. Изследователят Гийом Лежан (Guillaume Lejean) е идвал на два пъти по нашите земи, като второто посещение, за което се отнася публикацията, е през 1867 г. Разказите са придружени от гравюри, направени по негови фотографии и рисунки, както и от карти, които много умело е чертал. Лежан познава добре региона. Интересни са сравненията на българите с други етноси, както и впечатленията му за развитието при българите, защото той съпоставя видяното от него десетина години по-рано, при първото си пътуване.
Най-впечатлен Лежан е останал от Русе, Русчук. Само десет години по-рано това е бил най-мъртвият и скучен град, но ето че този път го намира напълно преобразен. "Дълги прави улици с калдъръм, по които се движат множество файтони с по-красиви впрягове от нашите (парижките) и с добре видим ценоразпис на български и турски език", описва той впечатленията си. В Русчук през 1867 г. е имало петнадесетина хотела по европейски стандарт. В един от тях Лежан отсяда, поръчва вестник и му донасят Wiener Zeitung. Културният живот е осигурен от музиканти, мъже и жени, дошли от Бохемия, които хотелите настаняват безплатно, и които изнасят културна програма от седем до десет вечерта, след което събират волни пожертвования от посетителите на заведенията. Макар и жените да имат много модерни обноски, моралът им е безупречен, пише Лежан. Според него поне тридесет подобни групи е имало по това време в България (която според неговите описания обхваща и днешна Македония и Косово).
Лежан разказва за срещите си с Митхат паша, "губернатора на България", когото описва като нетипичен за тогавашната Османска империя ръководител от западноевропейски тип. При една от срещите Лежан сварва Митхат паша заобиколен от карти, на които чертае трасето на железница от Плевен - плевнята на България - до пристанищния град Русчук. За да съживи икономиката, Митхат паша въвежда кредит с ниска лихва от девет процента, но среща отпора на чорбаджиите (българи), които въртят този бизнес при 15% лихва.
Лежан описва българските чорбаджии - които той нарича именно с този термин, а също "примати", в най-черни краски. Както и по други земи, в България Високата порта давала на друговерците "примати" привилегии, с които целяла да упражнява властта си. Именно приматите вземали от народа по почти девет десети от дохода, турците вземали само десятък, пише Лежан. Ето негов цитат:
"Един мой (български) събеседник ми каза с отчаяние: "За какво ни е революция? Най-големите врагове на България не са турските господари, има честни такива. Истинският враг е приматът, който живее от злоупотребата със сегашното положение, който спекулира с народната мизерия, който ще бъде шпионин, агент, доставчик на турците, ако битката започне. И на когото успялата революция ще бъде принудена да повери управлението."
Лежан е бил убеден, че България е вулкан, в който скоро революцията ще избухне. Също така е имал високо мнение за икономическия потенциал на България, стига нейното производство, продавано на безценица, да започне да достига до европейските пазари. Имал е високо мнение за бъдещето на градове като Плевен, Ловеч, Пловдив, Пазарджик, Самоков, Силистра, Шумен, Велико Търново, Варна, Враца (не стига до Бургас и Сливен). Изказва се много положително за Орхание (Ботевград).
Има два града, за които Лежан се изказва  крайно негативно. Първият е Видин ("най-скучният град дори за страна като България"). Вторият е София, която той описва като град от 18 000 жители, у които по негови думи не личи никакъв обществен живот. 
"София няма никакво абсолютно бъдеще като икономически град от първостепенно значение", пише френският пътешественик.
Благодарение на Лежан научих старото име на селото, в което всяка година почивам. Тук никой не го помни. Арапли се е казвало.
Не го предлагам за София, но според мен Русе заслужава да има улица на името на Гийом Лежан. Той не успява да дойде за трети път в България и умира в родната си къща в Плуега-Геран, Франция, през 1871 г. на 47-годишна възраст, без да види пътеписа си публикуван. В момента няма техническа възможност, но съвсем скоро ще го кача на блога си http://reuniting-europe.blogactiv.eu/.

БСП е за запазване на биоживотновъдството

автор:Дума

visibility 390

/ брой: 177

Проблемът на РСМ не е с България, а преговорите за ЕС

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 177

100 нови социалисти са приети в Стара Загора

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 177

Отчитат рекордни загуби на вода

автор:Дума

visibility 413

/ брой: 177

"Булгаргаз" иска поскъпване на газа с 3% през октомври

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 177

НСИ отчете годишна инфлация от 2,1%

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 177

Бум на фалшивите столевки

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 177

Втори опит за убийство на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 177

Рокади в Еврокомисията

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 177

Мексико прие съдебната реформа

автор:Дума

visibility 344

/ брой: 177

Стачка в косовския парламент за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 177

Жалките пари

автор:Аида Ованес

visibility 394

/ брой: 177

Вода газим, жадни ходим

автор:Мая Йовановска

visibility 361

/ брой: 177

Българчета - граждани на света

автор:Дума

visibility 386

/ брой: 177

Виновен е Рогатия

автор:Мая Йовановска

visibility 354

/ брой: 177

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ