18 Юли 2025петък21:22 ч.

Автори на възраст между 14 и 24 години ще пишат по темата "Отвъд усмивките: Как си всъщност?"

Младите пишат за психичното здраве

Избраните разкази, есета и стихотворения ще бъдат прочетени пред публика от известни личности

/ брой: 172

автор:Дума

visibility 574

УНИЦЕФ България и литературният проект "Пощенска кутия за приказки" работят заедно в подкрепа на психичното здраве на младежите. Новото издание на форума е посветено на темата "Отвъд усмивките: Как си всъщност?". Организаторите очакват автори на възраст между 14 и 24 години да изпращат свои произведения на info@kutiata.bg до 27 септември. Най-въздействащите сред тях ще бъдат подбрани от психолога Александра Алгафари, Ивайло Спасов - директор "Комуникация за социална промяна" в УНИЦЕФ България, и Гери Турийска - създателка на "Пощенска кутия за приказки". Препоръчително е изпратените произведения да не надвишават три страници А4, шрифт 14.
През ноември избраните разкази, есета и стихотворения ще бъдат прочетени пред публика от известни личности, сред които актрисата Елена Петрова - национален Посланик на добра воля на УНИЦЕФ България, Орлин Павлов, Александър Сано, Рафи Бохосян, Михаела Филева, Георги Блажев и др.
Пандемията от КОВИД-19 показа ясно как сътресенията във външния свят влияят върху вътрешния ни свят и нуждата от психосоциална подкрепа за децата, подрастващите и техните родители и семейства. Тийнейджърите и младите хора са особено уязвими. Социалната изолация, липсата на информираност по темата и стигмата са основни рискови фактори, които им пречат да получат подкрепата, от която се нуждаят, за да се справят с проблемите с психичното здраве.
По данни на СЗО до 50% от тях започват преди 14-годишна възраст, а един на пет младежи има психично разстройство всяка година. В България по време на пандемията тийнейджърите изпитваха високи нива на емоционален дистрес - 5 пъти повече раздразнение, 5 пъти повече скука, 4 пъти повече самота, 4 пъти повече носталгия и тъга, 3 пъти повече гняв и разочарования, 2 пъти повече страх и тревога, 2 пъти повече безпомощност и безполезност (УНИЦЕФ България 2020). Причината да не се обръщат към експерт по психичното здраве, ако негативните емоционални преживявания са силни, най-често е тревожност или срам (63%), както и незнание къде да се потърси помощ (17%), сочат резултатите от допитване, проведено в U-Report Bulgaria през 2020 г.



 

 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ