27 Ноември 2024сряда00:47 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Тонове храна отиват на боклука всяка година

КАУЗА

Мисия: Спасете храна

Дори една ябълка, която гние на бунището, може да навреди на природата

/ брой: 208

автор:Ралица Николова

visibility 2695

Познаваме достатъчно природозащитници и мисионери, които спасяват гори, морета, девствени плажове, непроходими джунгли, изчезващи животни. Но има и друг вид спасители - на храна. Храна, която отива на боклука, а може да нахрани милиони хора по света. 

Знаете ли, че годишно по света се изхвърлят над 1,3 млн. тона храни. Което пък може да нахрани близо 2 билиона души. Това е два пъти повече от всички, страдащи от недохраване на планетата.

Интересно е също да се знае, че храната на боклука може да замърси въздуха и околната среда, защото при гниенето ѝ се отделят изключително вредни вещества. Затова е добре да компостираме хранителните отпадъци правилно и на определените места.

Все повече са заведенията, хотелите и хранителни вериги, "спасяващи" храната, която е годна за употреба, но не е в добър търговски вид.

Преди няколко години Нобеловата награда за мир отиде при Световната програма за прехрана на ООН. Чиято мисия е именно да се бори с глада (от една страна) и всеобщото разхищение в богатите държави (от друга).

Изчислено е, че всеки европеец изхвърля годишно около 173 кг хранителни продукти. Оказва се, че най-голямото разхищение на храна не идва нито от ресторантите, нито от магазините. Всяко едно домакинство всъщност разхищава храна и то поради причини, които могат да бъдат напълно избегнати. Всекидневно изхвърляните количества храна може да са нищожни, но годишно и в световен мащаб това се превръща в шокираща цифра.

Много от хората дори не се замислят трябва ли тази храна, която застоява в хладилника, да бъде изхвърлена. Един от начините е да погледнат етикета за срока на годност. Има разлика между значението на "Най-добър до..." и "Годен до...". Ако е "Годен до...", това значи, че не бива след този срок продуктът да се консумира, но при "Най-добър до..." в следващите дни храната не става опасна или негодна. 

При ресторантите е различно - те намират начин да "спасят" неизядената храна и не всичко да отива в контейнера. Има заведения, които разполагат с лични компостери, където остатъците се превръщат в тор за растения. Друга храна пък се дава за животните, включително застояли зеленчуци и плодове, негодни за хората, могат да се дарят на приюти за животни и зоологически градини.

Търговските вериги имат няколко възможности за храните, на които срокът им изтича. Ако са пакетирани, като ориз, боб, консерви и макаронени изделия, те се даряват на социални домове, социални кухни или центрове за бездомни. От 2012 година у нас съществува Българска хранителна банка. Тя събира, складира и раздава дарени хранителни продукти с кратък срок на годност. Мрежата е достатъчно голяма, за да достига храната до хиляди нуждаещи се във всички райони на страната.

Над 100 са ресторантите, търговските вериги и друг вид фирми, които избират да дарят излишната си храна на Банката. Годишно това означава между 270 и 300 тона продукти. Които пък достигат до над 30 000 нуждаещи се нашенци.

От 2017 година в българското законодателство се появи изискване на всеки продукт, който ще бъде дарена храна, да има стикер "Не подлежи на продажба". Това затруднява много от търговците, защото отнема допълнителен ресурс и време, за да залепят стикерите, преди да дарят продуктите. Някои от тях просто се отказват. В същото време наредба забранява на заведенията за хранене да изхвърлят храната. Ако не я дарят, трябва да отделят средства за унищожението ѝ по надлежен ред.

Вече и в България има пекарни и заведения за бързо хранене, които свалят драстично цените на храните си в края на работния ден. Така можете да си напазарувате сготвена на място супа или пресен хляб на достъпна цена, но с високо качество. Да си осигурите вечерята и да спасите тези непакетирани храни от изхвърляне на боклука. Фермерските пазари също организират дарения или продажби на символични цени на продуктите в края на работния ден. Ясно е, че след всеки такъв пазар остават килограми непродадени свежи плодове и зеленчуци, които няма как да се съхранят до следващия ден. Затова е добре да се дарят бързо, защото трайността им е много кратка. Непродадени плодове и зеленчуци даряват и от големите търговски вериги, които държат на добрия и свеж външен вид на стоката.

Има и няколко мобилни приложения, които показват къде в квартала ви има продукти с намалена цена в края на деня. Особено популярно е този вид пазаруване в Италия и във Франция.

В Европа и в САЩ има множество хипермаркети със специални щандове за храни с нарушен търговски вид. Те се продават на по-ниски цени, въпреки че не качеството, а видът им е различен.

В Дания пък търговските вериги спряха да правят промоции от типа "3 на цената на 2", защото така хората пазаруват храни, които не им трябват реално, и голяма част от тях отива на боклука.

Във Франция, Германия и Чехия има изключително високи глоби за заведенията и хипермаркетите, които изхвърлят храна. Задължени са да даряват неупотребените или непродадените продукти. В Италия пък онези фирми, които раздават непродадената стока, могат да разчитат на данъчни облекчения.


Кратки факти

* Храната, която се изхвърля на сметището, гние и отделя метан, който е 20 пъти по-отровен от газа, изхвърлян от автомобилите. Метанът е много мощен парников газ, свързан с изменението на климата. Ако процесите не са следени и контролирани, може да се образуват т.нар. метанови джобове, представляващи огромни подземни резервоари на газ и податливи на изригвания. 

* 53% от разхищението на храна в Европа се пада на домакинствата.

* Разхищавайки храна, всъщност похабяваме и вода. Освен за производството на растителни продукти, най-много вода се използва при месото - над 800 литра вода за няколкостотин грама пилешко и повече от 3000 литра за същото количество червено месо.


Българската хранителна банка партнира с над 100 търговски вериги и компании


Доброволци сортират дарена храна в Денвър


Събираме храна, даряваме надежда

 

 

Нова година идва с по-високи цени на водата

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 226

Закриват ключова паралелка за обучение на пчелари

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 226

За 17 г. членство в ЕС сме усвоили едва 40% от еврофондовете

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 226

И КНСБ предупреди за възможна криза с тока

автор:Дума

visibility 532

/ брой: 226

Пълен обрат на изборите в Румъния

автор:Дума

visibility 534

/ брой: 226

България ще подкрепя отношенията ЕС-Виетнам

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 226

Уругвай избра ляв президент

автор:Дума

visibility 460

/ брой: 226

Накратко

автор:Дума

visibility 461

/ брой: 226

Поколение безпризорно

автор:Барбара Пейчинова

visibility 460

/ брой: 226

Нито една повече!

автор:Александър Симов

visibility 480

/ брой: 226

Време, облечено в безвремие...

автор:Юлия Кулинска

visibility 475

/ брой: 226

Демокрацията е заплашена от капитализма

visibility 433

/ брой: 226

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ