20 Юли 2025неделя00:19 ч.

Няколко думи

Поколение безпризорно

/ брой: 226

автор:Барбара Пейчинова

visibility 7230

През последните седмици зачестиха оплаквания за безпризорни тийнейджъри, които вилнеят в моловете и сеят смут и насилие. Ситуацията ескалира този уикенд, когато 23-годишен служител на мол е бил нападнат и бит от група младежи. Според очевидци това са били около десетина тийнейджъри с качулки на главите. Случаите, за които алармират посетители на молове напоследък, са от физическо насилие до опити за грабежи. Потърпевшите разказват за размахвани ножове, сипене на обиди и заплахи.
Че моловете са се превърнали във втори дом на младежите у нас, знаем отдавна. Те обичат да се събират на големи групи и да се размотават, дали е само в свободното им време обаче можем единствено да гадаем. Истински проблем е, когато тези обществени места се превърнат от развлекателни центрове в арена на зле възпитани подрастващи с престъпна психика и тенденции към насилие. Това са неща, които не само не трябва да се случват, но и ни карат да се запитаме какво става с младите хора в нашата държава, как растат и кой е ангажиран с тях?
Ако трябва да съдим по последните събития, май немалка част от тях са оставени на самоотглеждане, за да безчинстват по столичните улици, но къде са родителите в случая? И ако те са твърде ангажирани, за да се борят за препитание, къде са контролните органи, които трябва да си вършат работата? По-специално кой охранява тези големи търговски обекти, които за кратко наричаме молове, и кой се грижи за безопасността на гражданите в тях? И ако необезпокоявано младежи могат да вадят хладни оръжия на случайни минувачи и да бият служители, какво ни гарантира, че утре няма да започнат масови грабежи на банки и магазини, защото кой ще ги спре? Самотният охранител на входа, който в повечето случаи е пенсионер и последното, което иска, е да влиза в конфликти, които потенциално ще застрашат живота му? Кой ни пази тогава от агресия, насилие и престъпност навън, щом дори полицията не може да пристигне навреме и да предотврати инциденти?
Тийнейджърството не е лека възраст. Изисква много подход и внимание. За съжаление, както знаем, живеем в държава без никаква социална политика и ясна визия как трябва да се стимулират и подкрепят младите хора, докато растат. Образованието ни куца, развитието ни куца, възпитанието, както виждаме, също. И това е огромен проблем, защото не гледаме американски филм, а четем реални истории, които засягат ширините на нашата държава. И тези истории не само, че не са добри, те са истински притеснителни. Освен една от най-бедните държави в Европа, с най-високи цени на стоки от битова необходимост, с високи нива на бедност и недоимък, започваме да се превръщаме и в държава, която отглежда потенциални престъпници и агресори, вилнеещи по улиците. Това ли е бъдещето на България и кой трябва да реагира, за да спре този упадък. Или вече е късно?

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6905

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6543

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7839

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 7290

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6965

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6995

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6784

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6982

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 7166

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7660

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 7251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ