19 Юли 2025събота06:23 ч.

Миротворци от Тунис взеха Нобела за мир

Престижното отличие бе присъдено на четири граждански организации

/ брой: 233

автор:Дума

visibility 112

Тунизийският квартет за национален диалог получи тазгодишната Нобелова награда за мир. Отличието се присъжда "заради неговия решителен принос за изграждане на плуралистична демокрация в Тунис в навечерието на Жасминовата революция през 2011 г.", отбеляза в мотивите си Нобеловият комитет.
Жасминовата революция се наричат протестите и смяната на властта в Тунис, които започнаха през 2010 г. и поставят началото на т.нар. Арабска пролет. Те водят до свалянето от власт на президента Зин ал Абидин бен Али, който след 23 години се оттегля от власт и напуска страната в началото на 2011 г.
"Надяваме се, че наградата ще вдъхнови хората да видят, че е възможно да работят заедно, че ислямските и сепаратистките политически движения успяват да направят това с помощта на гражданското общество в Тунис и че това е в интерес на всеки, който живее в страната", заяви на пресконференция в Осло един от петимата членове на Норвежкия нобелов комитет.
Квартетът е създаден през лятото на 2013 г. Тогава процесът на демократизация е застрашен заради редица политически убийства и непрекъснати протести, предаде Франс прес. Квартетът предлага алтернатива - мирен политически процес в момент, в който арабската република е пред гражданска война. Благодарение на това в Тунис е създадена конституционна система за управление, гарантираща основни права за цялото население, независимо от пола, политическите убеждения или религията. Днес обаче Тунис продължава да се сблъсква със сериозни трудности в политиката, икономиката и сигурността.
Тунизийският квартет се състои от четири ключови граждански структури - Тунизийски общ съюз на труда (ТОСТ), Тунизийска конфедерация на индустрията, търговията и занаятчийството (ТКИТЗ), Тунизийска лига за правата на човека (ТЛПЧ), Тунизийско национално сдружение на адвокатите (ТНСА).
Миналата година Нобеловият комитет присъди отличието на пакистанската девойка Малала Юсуфзай и индиеца Кайлаш Сатяртхи заради тяхната борба срещу потискането на децата и младите хора.
Тази година букмейкърите залагаха на папа Франциск като фаворит. В списъка с възможните победители бяха и преговарящите за мир с колумбийските партизани, помагащите на сирийските бежанци, руският седмичник "Новая газета", Едуард Сноудън. Германският канцлер Ангела Меркел, външните министри на САЩ и Иран Джон Кери и Мохамед Джавад Зариф, еритрейският католически свещеник Мюси Зерай, гинекологът от Конго д-р Денис Муквеге, активистът от Уганда Виктор Охен също бяха сред претендентите да получат високото отличие.
В понеделник - 12 октомври, се очаква да бъде даден призът в категория икономика.
Първата Нобелова награда е връчена през 1901 г., пет години след смъртта на Алфред Нобел. Годишните церемонии в Стокхолм и Осло, на които лауреатите получават наградите си, се провеждат на 10 декември, на годишнината от смъртта на Нобел.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ