21 Юли 2025понеделник19:31 ч.

Михал Хворецки на български език

/ брой: 3

visibility 762

Иван Робанов

След като прочетох талантливата книга на Михал Хворецки "Компаньонът", вече съм убеден, че реалността се е превърнала в гротеска и е диагноза на съвременната европейска белетристика. А това ще рече, че е диагноза на света, в който живеем.
Всички тези мои мисли са потвърдени в романа "Компаньонът" на Хворецки, чийто ужасяващо правдив рисунък отвежда към "Капричиите" на Гоя. Главният герой, Компаньона, син на хомосексуални родители, живее с чувството за изначално раздвоение на личността си, за да достигне до финала на книгата с бунта си - сам да определи сексуалната си ориентация. Тази белетристична фактура, лично аз, не приемам единствено като дисекция на природата и състоянието на Хомосапиенса и защита на хората с различна сексуална ориентация, а като една метафора на трагедията на изначалния Андрогин - първообраза на Човека на тази планета. Не хомосексуализмът е виновникът за социалната драма на семейство Кирхнер, а социално-политическата обстановка в Прага, Братислава и Берлин. Всъщност в целия свят.
Пароксизмът, болката на Хворецки, изразени в романа, в който неговият герой, Михал Кирхнер, ще претърпи дори постандрогинната си метаморфоза и от мъж ще се превърне в жена, за да роди малката Софи, която е надеждата за раждането на една друга, истинска майка, съпруга или просто любовница, този пароксизъм разчупва много от границите на социалния рисунък, с който сме свикнали. В ритъма на повествованието си авторът често напуска чисто художествената канава на книгата и словото му зазвучава до такава степен философски-публицистично, че биха му завидели много политически анализатори на съвремието.
Не на последно място моят възторг е породен и от качествения превод на книгата, дело на Асен Милчев, от полиграфическия й вид, както и от политиката на "Нов Златорог" за усета на неговия издател към новите повеи на социалната и художествена диагностика на съвремието ни.
 

Бедността в България се увеличава през 2024 г.

автор:Дума

visibility 841

/ брой: 132

Овцевъдите искат драконовски мерки срещу шарката

автор:Дума

visibility 915

/ брой: 132

10% ръст на цените и приходите на хотелиерите

автор:Дума

visibility 941

/ брой: 132

Украински дронове атакуваха Москва

автор:Дума

visibility 947

/ брой: 132

Антиимигрантски протести във Варшава

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 132

Румъния не може да спаси наводнената солна мина

автор:Дума

visibility 897

/ брой: 132

Накратко

автор:Дума

visibility 904

/ брой: 132

Завръщането

автор:Александър Симов

visibility 852

/ брой: 132

Диагноза

visibility 925

/ брой: 132

Натиск върху съда

visibility 853

/ брой: 132

Признателност към Апостола

visibility 955

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ