18 Юли 2025петък20:24 ч.

МИ6 е участвало в убийството на Лумумба

Великобритания се страхувала, че африканският политик ще предаде на Съветския съюз запасите от уран, диаманти и полезни изкопаеми в Катанга

/ брой: 78

автор:Дума

visibility 208

Британското разузнаване МИ6 беше уличено, че е участвало в убийството на премиера на бившата Република Конго (от 1997-а вече Демократична република Конго) Патрис Лумумба, съобщи британският в. "Таймс". В организирането на заговор срещу политика през есента на 2009 г. си била признала британската разузнавачка Дафна Парк, починала през 2010-а на 88-годишна възраст.
За признанието на шпионката заяви в писмо до списание "London Review of Books" 75-годишният британски политик Дейвид Ли. В края на март в изданието се появи рецензия за новата книга на историка Колдър Уолтън "Империята на тайните: британското разузнаване, Студената война и залезът на империята". В писмото си Дейвид Ли коментира забележката на Уолтън, че Великобритания е планирала заговори срещу Лумумба, но дали след това са последвали някакви действия, "на нас не ни е известно".
По думите на Ли, Великобритания не се ограничила само с планове. Политикът съобщи, че малко преди смъртта си Дафни Парк му разказала, че тя лично била организирала отстраняването на Лумумба. От 1959 г. до 1961 г. Парк е оглавявала отдел на МИ6 в тогавашната столица на Република Конго - Леополдвил (днешната столица на ДРКонго - Киншаса). Според твърденията на разузнавачката, Великобритания се страхувала, че Патрис Лумумба ще предаде на Съветския съюз запасите от уран, диаманти и полезни изкопаеми в Катанга.
Съобщението на Дейвид Ли за признанието на Дафна Парк предизвиква съмненията както на историци, така и на сътрудници на британското разузнаване. Прието е да се смята, че вината за разстрела на Патрис Лумумба е на Белгия, чиято колония до 1960 г. е Конго, а също така и на ЦРУ. Някои историци смятат, че американците са финансирали заговора срещу африканския политик, който се обърнал за военна и икономическа помощ към Съветския съюз. САЩ винаги са отричали участието си в тези събития, докато през 2002 г. Белгия обяви, че носи "морална отговорност" за гибелта на премиера на бивша Република Конго.
Патрис Лумумба идва на власт през 1960 г. след първи избори в страната. В крайна сметка Белгия признава независимостта на колонията си, Лумумба обаче не успява да се задържи на премиерския пост. През същата година президентът го сваля от длъжност. Това става след молбата на Лумумба към СССР за помощ в потушаването на бунта в провинция Катанга (там са концентрирани основните полезни изкопаеми на страната), която с подкрепата на Белгия и рудодобивните фирми обявява независимост от Конго. През януари 1961 г. бившият премиер е пленен и разстрелян по решение на властите на Катанга.
Междувременно миналата година Белгия обяви, че възобновява разследването за убийството на  Лумумба, в което е възможно да са замесени белгийски политици. Молбата за възобновяването на разследването бе подадена от семейството на Лумумба, които обвиниха за съучастие в убийството на бившия конгоански премиер десет души, сред които полицаи, политици и чиновници.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ