Мегапротест парализира Гърция
Съкращаването на разходите е единственият път за страната, предупреди Брюксел
/ брой: 146
Работещите в Гърция не се явиха на работа във вторник, с което започна 48-часов протест, докато в парламента се обсъждаха нови мерки за икономии, насочени да осигурят на страната още спасителни заеми, за да избегне банкрут. Хиляди гърци се стекоха на площада пред парламента, докато депутатите се готвеха за втория ден от обсъждането на пакета със съкращения, който ще е в размер на 28 милиарда евро (12% от БВП на страната) за следващите четири години. Същевременно полицията затвори центъра на гръцката столица, а стотици полицейски служители се опитваха да спрат напора на протестиращите, които искаха да влязат в сградата на парламента.
Стачката парализира сектора на обществените услуги в страната. Всички работещи, от лекари и шофьори на линейки до актьорите в държавния театър, се присъединиха към стачните действия. Стотици самолетни полети бяха отменени или отложени, тъй като авиодиспечерите напуснаха работните си места за четири часа. Към стачката се присъединиха и служителите в обществения транспорт, което обърка движението в столицата. Десетина протестиращи отцепиха един от най-натоварените булеварди в Атина и принудиха стотици коли да променят маршрута си през по-малки улички на града.
Това е четвъртата общонационална стачка в Гърция от началото на годината срещу строгите мерки за икономии в страната. Втора серия от митинги ще се състои довечера. Основната гръцка синдикална централа Обща конфедерация на труда (ГССЕ) - профсъюзът на частния сектор, представляващ два милиона души, и профсъюзът на държавните служители (АДЕДИ) обявиха, че стачката може да помогне за отхвърляне на политиката на строги икономии, наложена от международните кредитори на Гърция. Според синдикатите политиката на кабинета ще унищожи правата на работниците и пенсионерите и "ще хвърли безработните и новото поколение в отчаяние".
Профсъюзите протестират срещу новата програма за икономии, с която ще бъдат наложени данъци на хората с минимални заплати и други гърци в затруднено финансово положение след месеци на други мерки, довели до безработица от над 16 процента. Пакетът с новите мерки и допълнителен закон за тяхното прилагане трябва да бъдат гласувани в парламента днес и утре, за да отпуснат ЕС и МВФ следващия транш от договорените миналата година спасителни заеми за Гърция в размер на 110 милиарда евро. Без тези пари Гърция може да се окаже първата страна в еврозоната с дефолт по дълга си.
Мерките предизвикаха протестите дори на депутати на управляващата партия и премиерът Георгиос Папандреу в опит да удържи вътрешнопартийния бунт се наложи да реконструира кабинета и да свика вот на доверие в правителство, който издържа успешно миналата седмица.
Приемането на плана за строги икономии от гръцкия парламент е единственият начин Гърция да избегне съвсем скорошно изпадане в неплатежоспособност, няма "план Б", предупреди европейският комисар по икономическите и валутните въпроси Оли Рен. "На карта са заложени както бъдещето на страната, така и финансовата стабилност в Европа", заяви Оли Рен. Според него това е единствената възможност Гърция да избегне незабавната невъзможност да извършва своите плащания.