"Майчинските" във фризера на властта
"Протестът на памперсите" подсеща и за други, далеч по-сериозни предизвикателства на демографската криза
/ брой: 250
Едно време, в онова, омразното за мнозина днес комунистическо време, когато имаше и вицове за "златна решетка", се роди и този за палметните, нисички насаждения от ябълки, нови дотогава за нас видове: "Посадиха ги, за да могат да ходят на бригада и децата от детските градини". Сега даже и вицове няма, когато на протест излязоха и бебетата български. Ама и на тях им дойде до гуша! Защото детските от "цели" 35 лева не стигат дори за памперсите им, а родителите им се чудят как да свържат двата края.
Да припомним - през 2009 г., когато ГЕРБ пое управлението на страната, обезщетението за гледане на дете от 1 до 2 години беше "вързано" с минималната работна заплата. Оттогава то всяка година, вместо да се отвърже, си стои замразено на 240 лева. А през това време заплатата стана 290 лева, ще стане, дай боже, 310 лева, но майчинските остават отново 240 лева, а в същото време границата на бедност е 241 лв. Експертите отчeтоха още през 2010 г., че издръжката на дете до 1 годинка струва 271,18 лв. За септември 2012 г. пък издръжката на живота за всеки от 4-членно домакинство е била 562,61 лв., или общо 2250 лева, посочиха от Института по социални и синдикални изследвания към КНСБ. Сумата е била по силите едва за 16 на сто от домакинствата с двама възрастни и две деца, докато под границата на бедност остават около 23 процента от българите, чийто доходи на човек стигат до 214 лева.
44 на сто от децата в България живеят в бедност, съобщи Микела Коста, член на работната група по деинституционализация към ЕК. "Децата не могат да гласуват и затова за тях не вдигат детските надбавки и майчинските. Жалко е. От последното преброяване 400 000 млади хора до 18 години са изчезнали, тях ги няма. На едно от първите места сме по официален аборт. Българската майка все по-малко ражда деца, ние сме в огромен демографски проблем, ние застаряваме, топим се и изчезваме като нация. ГЕРБ печелеше по 2 лева от българската майка. Колкото повече се увеличава периодът, в който се изискват осигуровките за майките, толкова повече намалява обезщетението. ГЕРБ взема в момента от българската майка 9 лева. Тези 10-15 лева, които ще дадат на пенсионерите, хората трябва да знаят, че това се взема от българската майка", отбеляза председателят на социалната комисия в НС, левият депутат Драгомир Стойнев.
Но не стига това, ами т. нар. подоходен критерий си стои непоклатим и създава допълнителни притеснения за наследниците на не "облагодетелстваните" майки и бащи, които са си позволили разкоша да имат доход до 350 лева на човек от семейството. Като че децата им нямат същите нужди като останалите. В такива случаи на човек му идват на ум известните думи: "Децата, глупако!". "За КНСБ едно добро решение би било да се възобнови семейното подоходно облагане така, че да бъдат стимулирани чрез данъчен кредит или чрез данъчни облекчения семействата с деца, както и такива, които се грижат за зависимо или увредено лице. Подобна практика се прилага в Испания, като чрез Закона за данъчно облагане на семействата се приспада фиксирана сума за всеки член от домакинството над 75-годишна възраст или инвалид с доход под минималната работна заплата", изтъква лидерът на синдиката Пламен Димитров.
Още когато се гласеше бюджет 2013 от синдикатите не приеха планираното замразяване на обезщетенията за майките. В тристранката бяха внесени и конкретни предложения и становища за провежданата неадекватна политика от правителството през целия им мандат досега. Синдикалистите напразно припомниха и това, че децата се ползват с особената закрила на конституцията на страната и поискаха обезщетенията и помощите при бременност, раждане и при отглеждането на деца още от началото на бюджетната година да се увеличат с не по-малко от 15 процента. Нещо повече - от "Подкрепа" прогнозираха "остро социално напрежение и противопоставяне между поколенията и различните социални групи, което ще застраши социалния мир в страната"
Управляващите обаче се опъват като магаре на мост. На този етап в бюджета няма възможност за повишаване на детските надбавки, категоричен бе социалният министър Тотю Младенов. Твърде ловко като фокусник той прехвърли въпроса към ново отнемане на социални права, извоювани по време на управлението на БСП - нашето майчинство никъде го нямало - цели 410 дни, а в Европа спорят дали да се вдигне от 14 на 20 седмици. Ами нека си спори Европа, ние защо трябва да се включваме на тяхната вълна. Вместо да започне обществен дебат за това дали месечните добавки да се изплащат за всички деца или да продължи да се плаща само на децата, които се отглеждат в семейства с по-ниски доходи; дали не трябва семейните плащания да се обвържат отново с минималната работна заплата; дали те трябва да продължат да са форма на социално подпомагане или да се превърнат в ефективни мерки за насърчаване на раждаемостта, подкрепа на семейството и отговорното родителство при условия за съчетаване на трудовите и семейните ангажименти на родителите с деца, както предлагат от синдикат "Подкрепа" в своя декларация по тези проблеми.
Въпросите са твърде много, но никой не си прави илюзията, че сегашното правителство ще реши поне част от тях - за това то няма нито капацитет, нито желание най-вече. Да не говорим, че и времето им изтича. Горещият картоф и този път ще бъде прехвърлен май на следващия кабинет.
Някога един специалист по демография беше алармирал, че с бързината, с която се топим, много скоро може да изчезнем като нация. Нещо, което е възможно дори за далеч по-силни държави от нашата. У нас демографията е наука, която вече ходи по улицата, пътува в градския транспорт и влаковете. По данни на НСИ българите на и над 65 години са се увеличили от 16,8% през 2001 г. на 18,5% през 2011 г. През 2001 г. под 15-годишна възраст е било 15,3% от населението в страната, докато през 2011 г. делът му намалява на 13,2%. По данни от последното преброяване 100 души, излизащи от трудоспособна възраст, са замествани от 70 млади хора, докато през 2001 г. всеки 100 излизащи от трудоспособна възраст, са били замествани от 124 младежи. Да не забравяме и онези близо милион прогонени млади българи, които нито подсигуряват пенсиите на родителите си, нито раждат у нас.
Децата, глупако...