При тези рекордни бройки на заболели и смъртни случаи не може да се връщат децата сега. Това предупреди в ефира на БНР математикът Лъчезар Томов, преподавател в Департамент „Информатика“ в НБУ. Той добави, че при всички случаи трябва да има тестване на учениците.
„При ситуация, в която трябва да се търси от родителите съгласие за тестване дори два пъти седмично, когато имате не 200 на 100 000, а 700 на 100 000 заболеваемост, ефективно число е 1,3 – тоест 10 души заразяват 13, имате 500 деца на ден заразени, някои от тях се нуждаят и от болница, включително и на кислород, имате пълни Covid отделения, и нямате такова в Пирогов, повече от неразумно е да се връщат в училище. Вече има 21 починали деца. В Националната кардиологична болница се лекуваха рекорден брой деца със сърдечни проблеми“, разказа тревожната картита учения.
При Делта вариантът 4 пъти по-често се заразяват децата, като в България заразяването започва първо от децата и две седмици отива при възрастните. Като бабите и дядовците са по-ваксинирани и това е добре.
Вместо родителите да мислят как да ваксинират децата си, за да се възстанови присъственото образование, те мислят за конспиративните теории, не скри възмущението си Томов.
За пример той даде примерите във Великобритания, където има нечувана заболеваемост:
„Там са 3000 на 1000 хиляди. Там започна от училища без всякакви мерки, в които има чудовищна заболеваемост – там има 6000 на 100 000“, поясни още Лъчезар Томов.
„Не просто съм скептичен, това не трябва да бъде допуснато, г-н Томов изложи всички аргументи. Вместо да се наложи локдаун, да се въведат още мерки, ние си говорим как да разхлабваме“, коментира и Петър Велков, математик и експерт по управление на кризи.
„Зелени сертификати и тестове – това са мерки, които са превенция. Те трябваше да се случат много по-рано. Сега е нужно затягане на мерките, още повече, че ситуацията тепърва ще се усложнява“, предупреди той.
Тестове и ваксини могат да се прилагат при спадане на заболеваемост, това няма как да се случи следваща седмица, каза още математикът.
Всичко е проблематично – родители не искат тестване, учители не искат ваксиниране… Трябва локдаун в момента. Да не говорим, че и ваксинация сега накуп е рискова, както и струпването на много хора наедно място за тестовете", заяви още Велков.