18 Септември 2025четвъртък22:46 ч.

Снимка ДО - Стара Загора

Мариана Пенчева дарява слънце и любов с концерт в Старозагорската опера

/ брой: 202

автор:Дума

visibility 1219

Четвъртият концерт от цикъла "Музика без граници" ще бъде представен на 23 октомври от 19 ч. на сцената на Старозагорската опера. "Sole e mare/Слънце и любов" продължава вече установената традиция от специални мултижанрови камерни концерти, които поднасят на публиката изненадващи приятни срещи с непознати произведения от световната музикална съкровищница, интерпретирани от големите оперни имена, талантливи инструменталисти, актьори, поети. 

Този път във фокуса е световната оперна певица - мецосопраното Мариана Пенчева, която избира сцената на Старозагорската опера за премиерата на камерния концерт с искрящото заглавие "Слънце и любов", заимствано от едноименната песен на Пучини. Мариана Пенчева е подбрала камерните творби на композиторите, чиито опери са в основата на нейната забележителна международна кариера. Неин партньор на сцената е младата и талантлива пианистка Василена Атанасова, а към техния тандем се присъединява актьорът Пламен Манасиев, който ще внесе допълнителен изискан колорит в програмата с подбрани стихове любовна лирика, научи ДУМА от Сийка Лапачка, пиар на ДО - Стара Загора.

"Познавам Василена Атанасова още от дете, тъй като е дъщеря на една от най-близките ми приятелки от студентските години. Тя се формира като музикант буквално пред очите ми и аз имах възможност да проследя нейното развитие стъпка по стъпка. Двете с нея работим като тандем и в НМА "Проф. Панчо Владигеров". От известно време имахме желание да направим концерт заедно и бяхме заложили тази идея в бъдещите си планове.

Когато споделихме това с директора на Старозагорската опера Огнян Драганов, получихме покана от него да подготвим изцяло камерен рецитал. Оттам нататък нещата се развиха изключително бързо и лесно. Спряхме се на музика от композитори, чиито опери съм пяла на сцена многократно и чувствам особено близки, но до момента не бях пяла толкова голяма част от камерните им произведения.

В тази програма сме включили творби на едни от най-известните представители на италианското белканто Гаетано Доницети, на романтизма с Джузепе Верди, последван от Джакомо Пучини, чрез който преминаваме към веризма на Алфредо Каталани, Руджеро Леонкавало и Амилкаре Понкиели.

Всяка от тези творби разказва по една история, която чрез камерната форма достига до слушателя незабавно и се развива за много по-кратко време, отколкото в класическа оперна творба.

И двете с Василена обожаваме тази програма. Селектирахме я по естествен начин, като първоначално бяхме набелязали доста по-голям брой  песни, за да можем да подберем тези, които чувстваме най-близки до нас и бихме искали да ги споделим с публиката с огромно удоволствие!", споделя Мариана Пенчева.

 

 

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 645

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 768

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 841

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 806

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 810

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 662

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 750

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 726

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 600

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ