Македонски игрален филм черни образа на България
"Националниот идентитет" в съседната държава се укрепва с антибългарски проекти
/ брой: 230
Снимките на игралния филм "Трето полувреме" с бюджет от 3 млн. евро, половината осигурени от македонското правителство, шумно бе провъзгласен в Скопие за проект от национално значение. Лентата се осъществява под преките напътствия и наблюдение на снимачната площадка на македонския премиер, за което свидетелстват репортажи на скопските медии.
Действието се развива през 1942 г. и разказва за футболния мач между ФК "Левски" и ФК "Македония" от шампионата на обединената футболна лига на България. Безброй доказателства от онова време безспорно свидетелстват, че възраждането на ФК "Македония" като част от българския спорт горещо и ентусиазирано се е подкрепяло от населението на Вардарска Македония.
Целта на филма "Трето полувреме" обаче е с пропаганден ефект да се изфабрикува поредна фалшификация на историческата истина и България да бъде представена в изключително негативна светлина сред населението на Македония и пред чуждестранната публика. "Историята във филма драстично ще бъде изопачена. За пореден път българите ще бъдат представени като окупатори-зверове, целящи да убият треньора на македонския отбор от еврейски произход. "Зрителите" по трибуните ще скандират против "българската фашистка окупация". "Кинотворбата" откровено спекулира с трагичната съдба на депортираното еврейско население от Македония и Тракия, но вината изцяло се прехвърля "от болната глава на здравата". Като нацисти са представени българите, но не и самите германци. Лентата внушава, че концлагерът в Треблинка е бил едва ли не под български контрол", разказаха за ДУМА запознати с филмовия сценарий.
"Проектът от национален интерес" за Република Македония е в ярко противоречие с докладите и препоръките на ЕС за обективно тълкуване на историята и реформиране на идеологизираната образователна система, смятат независими правозащитници. Тровят се не само отношенията със съседните страни от ЕС, но и младите поколения в Македония и чужбина.
Докато "националниот идентитет" се укрепва с такива правителствени антибългарски проекти, сръбското малцинство в страната все по-смело разпространява видеоматериали и ТВ клипове за предстоящото преброяване: http://www.youtube.com/watch?v=35IMwo2v_bQ, свидетелстват наши източници.
Българските граждани в Македония са на мнение, че са необходими енергични действия за прекратяване на антибългарския фарс и провокацията с "Трето полувреме" да намери адекватна реакция на българската дипломация.
Липсата на реакция окуражава македонистите
Македонските медии, отразяващи заснемането на филма, не пропускат да използват изпитаните югославски клишета за "фашистка България", "българския фашистки окупатор", "нацистката лига" и пр. Никоя друга страна и народ не се определят като "фашистки" в днешна Република Македония освен България и българският народ. Стигнало се е до парадокса македонската редакция на германската правителствена медия "Дойче веле" да публикува нравоучителни статии във връзка с Холокоста, назидавайки и вменявайки вина на българския народ. "За съжаление липсата на всякаква официална реакция от страна на България окуражава македонистите в тоталното изопачаване на историята, представящо българите не като народ, спасител на евреите, а като народ палач", коментира председателят на Българския културен клуб в Скопие Лазар Младенов.