Лекари искат нова потребителска такса, пациенти - тя да отпадне
/ брой: 19
Има много проблеми, които засягат личните лекари в България, но фокусът е сложен върху увеличението на потребителските такси, което искат от бранша, заяви зам.-председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов. Според него таксата трябва да е равна на 1% от минималната заплата. В момента е фиксирана сума и е 2,90 лв., а за пенсионерите е 1 лев, като остатъкът се плаща на лекарите от бюджета. Има и хора с хронични заболявания, които са освободени от потребителска такса.
До 2012 г. потребителската такса бе 1% от минималната заплата. Според личните лекари в момента тя "не кореспондира с никакъв обективен показател, за да може да бъде адаптирана към настоящето". Д-р Брънзалов обясни, че 363 млн. лв. е бюджетът на първичната извънболнична помощ в България, а зад него стояли 35 млн. прегледа и няколко милиона ваксини.
Отдавна личните лекари искат да има потребителска такса и за децата, като често предложенията им са били част от нея да се плаща от родителя, а част да поеме държавният бюджет. Преди дни лични лекари настояха потребителската такса отново да стане 1% от минималната заплата, което е 7,80 лв.
От пациентската организация "Заедно с теб" настояват потребителската такса изцяло да отпадне, защото "такова увеличение директно ще удари по джоба на пациентите". "Заедно с теб" цитират изказвания на лични лекари, че така или иначе потребителската такса не изпълнява функциите, заради които е въведена - да регулира потока от пациенти и да предпазва здравната система от свръхползването на услуга.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.